Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. mája 2016

Interrupciou sa končí približne štvrtina tehotenstiev ročne



Ilustračné foto. Foto: TASR/Daniel Veselský



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Daniel Veselský



Ženeva 12. mája (TASR) - Interrupciou sa končí jedno zo štyroch tehotenstiev ročne. Vyplýva to z celosvetového odhadu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) so sídlom v Ženeve a newyorského vedeckovýskumného Guttmacherovho ústavu, z ktorého cituje agentúra DPA.

Štúdia zverejnená v britskom odbornom týždenníku Lancet ďalej uvádza, že v súčasnosti sa ročne uskutoční až 56 miliónov interrupcií, čo je viac než sa pôvodne predpokladalo.

Počet interrupcií sa celosvetovo zvýšil z 50 miliónov ročne v rokoch 1990-94 na 56 miliónov ročne v rokoch 2010-14.

Za uplynulých 25 rokov sa v bohatých rozvinutých krajinách štatistiky vykonaných umelých potratov znížili - naopak, v chudobných krajinách sa situácia nemení. Odborníci v tejto súvislosti vyzvali na nové prístupy v antikoncepčných metódach.

V bohatých krajinách sa počet interrupcií znížil z 27 prerušení tehotenstva pripadajúcich na 1000 žien v roku 2014 na 46 na 1000 žien v roku 1990.

"V rozvinutých krajinách sa počet interrupcií trvalo znižuje najmä vďaka používaniu modernej antikoncepcie, čo dáva ženám širšie možnosti regulácie načasovania pôrodnosti a počtu detí, aký si želajú," uvádza hlavná autorka štúdie z Guttmacherovho ústavu Gilda Sedghová.

Naopak, v rozvojových chudobných krajinách sveta sa za ostatných 25 rokov počet interrupcií na 1000 žien znížil iba z 39 na 37. Najvážnejšia je situácia v Latinskej Amerike, kde sa interrupciou končí až jedno z troch tehotenstiev, čo sú najvyššie údaje zo všetkých regiónov sveta.

Štúdia zároveň upozorňuje, že zákaz vykonávania prerušenia tehotenstva nevedie k zníženiu týchto čísiel - dôsledkom je, naopak, rozmach nezákonných a často životu nebezpečných interrupcií.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rizikom chudoby bolo vlani ohrozených 12,3 % obyvateľov Slovenska
<< predchádzajúci článok
NS SR: Opäť odročil zasadnutie v kauze policajtov oslobodených senátom