Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2005

Inuiti žalujú USAVäčšina z nás uprednostňuje leto pred zimou. To je jeden z dôvodov, prečo často neberie dôsledky globálneho otepľovania príliš vážne.Zdieľať
„Bude fajn, keď bude teplejšie,“ vravíme si. Už teraz sú však na svete ľudia, ktorým zvyšujúce sa teploty ničia život. Inuiti, žijúci v arktickom pásme, prichádzajú v dôsledku klimatických zmien o prirodzené zdroje potravy a obživy. Sú doslova na tenkom ľade, a aj ten sa už pod nimi prepadá. Ľud, po generácie zocelení drsným počasím, sa pustil do odvážnej akcie. Chce žalovať Spojené štáty, ako najväčšieho producenta skleníkových plynov. Inuiti obviňujú Washington z porušovanie ich ľudských práv, pretože globálne oteplenie je pre nich skutočnou hrozbou. Podľa vedeckých štúdií sa v Arktíde do konca storočia môže zvýšiť priemerná teplota až o sedem stupňov Celzia a v priebehu 60 rokov sa v lete nebude tvoriť takmer žiadny ľad. V Montreale sa včera skončila konferencia OSN za účasti 190 štátov o klimatických zmenách. Amerika ostala na svojej pozícii, keď nechcela podporiť Kjótsky protokol.

 „USA nemajú limity na svoje emisie a Inuiti musia niesť bremeno tohto rozhodnutia,“ tvrdí Donald Goldberg, právny zástupca Centra pre medzinárodné environmentálne právo, na ktoré sa obrátila Inuitská cirkumpolárna konferencia (ICC).
Žalobu, v ktorej Inuiti žiadajú, aby boli USA viazané limitmi na emisie, bude najprv posudzovať Interamerická komisia pre ľudské práva. Ak tá rozhodne v prospech arktického ľudu, prípad sa dostane pred Interamerický súd pre ľudské práva. Obe spomenuté inštitúcie pracujú v právnom rámci Americkej konvencie pre ľudské práva. Tú však Spojené štáty nepodpísali. „Napriek tomu si myslíme, že to má zmysel. Krajiny nie sú nadšené, ak ich niekto označuje za porušovateľov ľudských práv. Ak to komisia urobí, mohli by sme toto rozhodnutie použiť na amerických súdoch,“ vyhlásil Goldberg.
(am, BBC)

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svetová rarita: 90 percent voličov zostalo doma!
<< predchádzajúci článok
Úsmev je povinný

Inuiti žalujú USA - diskusné fórum čitateľov