Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2019

Investíciu do elektrického vedenia pocíti časť D. Kubína aj ski areálIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Dolný Kubín 11. júna (TASR) - Elektrické vedenie vysokého napätia medzi dolnokubínskou mestskou časťou Kňažia a lyžiarskym strediskom Racibor v najbližších dňoch ukončí svoju zhruba 60-ročnú prevádzku. Stredoslovenská distribučná (SSD) pracuje od začiatku mája na jeho komplexnej rekonštrukcii. Podľa hovorcu spoločnosti Miroslava Gejdoša by práce mali byť hotové 21. júna.


„Pôvodné vedenie stálo na drevených stĺpoch a tie už dožívali. Rovnako aj vodiče už boli po dlhých rokoch na hranici životnosti. Preto sme sa rozhodli zdemontovať pôvodné vedenie a v rovnakej trase postaviť úplne nové,“ vysvetlil projektový manažér SSD František Duraj.

Drevené stĺpy nahradia energetici 21 oceľovými stožiarmi a 10 betónovými stĺpmi. Nové vodiče budú na rozdiel od pôvodných na niektorých miestach izolované. „Rekonštrukcia sa uskutočňuje na úseku 2800 metrov a náklady sa pohybujú okolo 400.000 eur. Väčšina prác sa robí v náročnom teréne, takže keď pršalo a zem sa rozmočila, ťažká technika mala problémy,“ doplnil Duraj.

Podľa hovorcu spoločnosti sa odberatelia elektrickej energie z Kňažej a lyžiarskeho strediska môžu vďaka tejto investícii spoľahnúť na kvalitnejšiu dodávku elektriny a oveľa nižší počet výpadkov. Nové vedenie by malo slúžiť bez väčších problémov ďalších niekoľko desiatok rokov. „Bude to pre nich aj určitá forma kompenzácie za to, že počas realizácie museli strpieť viaceré odstávky. Bez nich to však nejde. V opačnom prípade by mohlo dôjsť ku kolapsu starého vedenia, a to by bol pre obyvateľov oveľa výraznejší problém,“ vysvetlil Gejdoš.

Investičná akcia Kňažia – Racibor je súčasťou veľkého projektu rozdeleného na päť samostatných etáp. Ich konečným výsledkom bude komplexná rekonštrukcia vedenia vysokého napätia medzi Dolným Kubínom a Chlebnicami v dĺžke 14 kilometrov. Posledná etapa medzi Oravským Podzámkom a Dolnou Lehotou by mala byť dokončená v septembri. Celkovo investuje SSD do projektu viac ako 1,7 milióna eur.

Spoločnosť SSD je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35.000 kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 755.000 domácností a firiem.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Problémy s českým mýtom, po firme Kapsch hrozí žalobou aj víťaz súťaže
<< predchádzajúci článok
Policajti identifikovali muža, ktorého postrelili na stanici v Malmö

Investíciu do elektrického vedenia pocíti časť D. Kubína aj ski areál - diskusné fórum čitateľov