Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Inžinierska cena 2022/2023 – Poznáme víťaza najlepšej diplomovej práceSlovenská komora stavebných inžinierov v Bratislave sa opäť po roku stala hostiteľom najlepších diplomových prác fakúlt technických univerzít na Slovensku. Do 12. ročníka ...Zdieľať
nz6_1368_ts 676x529 23.2.2024 (SITA.sk) - Slovenská komora stavebných inžinierov v Bratislave sa opäť po roku stala hostiteľom najlepších diplomových prác fakúlt technických univerzít na Slovensku.


Do 12. ročníka celoslovenskej súťaže Inžinierska cena 2022/2023 sa o najlepšiu diplomovú prácu inžinierskeho štúdia uchádzalo 14 študentov, ktorí do súťaže postúpili po fakultných kolách.

Odborná porota vybrala 4 najlepšie diplomové práce, v ktorých hodnotila originálnosť, jedinečnosť a progresívnosť riešenia, tvorivý prístup k riešenému problému a komplexnosť vyjadrenia filozofie riešenia.

Cieľom súťaže je podpora a zvyšovanie kvality diplomových prác a príprava budúcich projektantov na profesionálnu kariéru autorizovaných inžinierov.

"Som rád, že kvalita vzdelávania na technických univerzitách každým rokom rastie a vychovávajú kvalitnú generáciu budúcich autorizovaných inžinierov," vyjadril v príhovore prof. Dipl. -Ing. Dr. Vladimír Benko, PhD., predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI), ktorá je hlavným zriaďovateľom Inžinierskej ceny.

"Prihlásené práce splnili všetky požiadavky, ktoré vyžadujeme pri preberaní projektového zámeru. Na prácach bolo vidieť entuziazmus a osobný vklad študentov. Porota preto mala náročnú úlohu, aby vybrala prácu, ktorá spomedzi ostatných vyčnieva," zhodnotila prácu poroty jej predsedníčka Ing. Edita Cmarková.

"Našou úlohou je rozostavať Slovensko, a na to potrebujeme prvotriednych odborníkov, šikovný personál, všetkých, ktorí sa na výstavbe podieľajú. Budeme diskutovať s technickými univerzitami, Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a budeme hľadať cesty, ako pomôcť a zvýšiť počet kvalitných absolventov. Ďakujem Slovenskej komore stavebných inžinierov, že aj takouto formou podporuje kvalitu vzdelávania na technických univerzitách", vyjadril vo svojom príhovore Ivan Choma, štátny tajomník Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, Martin Hypký odovzdal oceneným inžinierom posolstvo: "Ako budúci členovia Slovenskej komory stavebných inžinierov môžete participovať na zmenách, či už legislatívnych alebo odborných. Ste novou generáciou odborníkov, ktorá môže prispieť k rozhodnutiam, ako budú vyzerať naše stavby a naše mestá, a to je dosť dôležitá úloha."

Inžiniersku cenu 2022/2023 za najlepšiu diplomovú prácu získala absolventka Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Ing. Andrea Hrubovčáková s prácou Využitie BIM modelu pri návrhu obnovy historických budov. Vo svojej práci sa zaoberala reálnym využitím BIM modelu pri obnove historickej stavby. Komplexnosťou mapovania jestvujúcich pamiatkovo chránených budov s využitím progresívnych metód priestorového zobrazenia jestvujúcej stavby. Porota ocenila spracovanie témy z pohľadu obsahu a rozsahu prieskumov a podkladov. Práca mala prienik do realizácie a praktického využitia.

Čestné uznanie (bez udania poradia) dostali Ing. Eseniia Cheresova (Stavebná fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave) za prácu s názvom Hydraulika a manažment vodných zdrojov, Ing. Dávid Šimon (Stavebná fakulta, Žilinská univerzita v Žiline) za tému diplomovky Mestská plaváreň Dubnica nad Váhom a Ing. Adam Varga (Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach) za diplomovú prácu Návrh fotovoltického systému pre pokrytie vlastnej spotreby elektrickej energie objektu.

Autori ocenených diplomových prác získali aj finančnú odmenu, za hlavnú cenu 800 € a za čestné uznanie po 400 eur.

Informačný servis


Zdroj: SITA.sk - Inžinierska cena 2022/2023 – Poznáme víťaza najlepšej diplomovej práce © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezidentka Čaputová si chce vyžiadať zmenu štatútu SIS, žiadne podrobnosti zatiaľ nepozná
<< predchádzajúci článok
Raši chce skryť pred verejnosťou polovicu štátnych zákaziek, nadácia Zastavme korupciu upozorňuje na špekulantstvo