Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. mája 2015

IOM: Prisťahovalectvo je realitou, ktorú treba zvládnuť



Utečeneckej kríze v Bengálskom zálive je venovaná regionálna konferencia, ktorá sa dnes začala v thajskom Bangkoku. Na schôdzku pricestovali zástupcovia 17 krajín, ktorých sa ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bangkok 29. mája (TASR) - Utečeneckej kríze v Bengálskom zálive je venovaná regionálna konferencia, ktorá sa dnes začala v thajskom Bangkoku. Na schôdzku pricestovali zástupcovia 17 krajín, ktorých sa kríza týka, ako aj predstavitelia USA, Japonska, Švajčiarska a medzinárodných organizácií.


Generálny tajomník Svetovej organizácie pre migráciu (IOM) William Lacy Swing vo svojom príspevku upozornil, že súčasná vlna neregulárnej migrácie v rámci celého sveta je bezprecedentná a "najväčšia v dejinách ľudstva". Podľa Swinga je súčasná vlna nútenej migrácie najväčšia od konca druhej svetovej vojny.

"Migrácia vo veľkom meradle je nielen neodvratná, ale aj nutná," upozornil Swing. Migrácia podľa neho "nie je problém, ktorý treba riešiť, ale realitou, ktorú treba zvládnuť". Podľa šéfa IOM sa negatívne vnímanie prisťahovalcov na celom svete musí zmeniť. Swing vysvetlil, že príklady z dejín svedčia o tom, že migrácia má aj pozitívne dôsledky.

Rozmery prisťahovaleckej vlny, s ktorou okrem krajín Bengálskeho zálivu zápasí aj juh Európskej únie a Spojené štáty, treba podľa Swinga pripísať rastúcim ekonomickým rozdielom, dlhotrvajúcim ozbrojeným konfliktom a využívaniu internetu prevádzačmi aj ilegálnymi prisťahovalcami, keď plánujú útek z tej-ktorej krajiny.

Európska komisia (EK) v stredu vyzvala členské štáty EÚ, aby sa do dvoch rokov spoločne postarali o 40.000 žiadateľov o azyl pôvodom zo Sýrie a Eritrey, ktorí sa nachádzajú na území Talianska a Grécka. Okrem prerozdelenia azylantov zo Sýrie a Eritrey EK odporučila členským štátom únie, aby v rovnakom období prijali 20.000 ľudí so štatútom utečenca.

Konferencia v Bangkoku je reakciou na prípad vyše 3000 príslušníkov národnostnej menšiny moslimských Rohingov, ktorí na preplnených člnoch unikli z Mjanmarska a Bangladéša v nádeji na lepší život v Indonézii, Malajzii či Thajsku - tie ich však odmietali prijať. Podľa humanitárnych organizácií sa v súčasnosti nachádza na mori ďalších približne 2600 migrantov.

Thajský minister zahraničných vecí Tchanasak Patimaprakorn dnes vo svojom prejave na konferencii upozornil, že problém s utečencami dosiahol znepokojujúce rozmery, a vyzval na jeho riešenie. Médiá však upozorňujú, že viacero krajín nie je na konferencii zastúpených na úrovni ministrov, takže pokrok v riešení problému s ilegálnymi prisťahovalcami sa sotva podarí dosiahnuť.

Malajzia dnes deklarovala, že je pripravená usporiadať mimoriadny summit o utečeneckej kríze v juhovýchodnej Ázii, a vyzvala predstaviteľov Indonézie, Thajska a Mjanmarska, aby sa na ňom zúčastnili. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie malajzijského ministerstva zahraničných vecí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kováčik: Program Otvorená veda by mal podporiť zamestnanosť, rast a vý
<< predchádzajúci článok
Čína sa vymenovania jüanu za svetovú rezervnú menu tak skoro nedočká