Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. apríla 2013

Iracký Bagdad padol pred desiatimi rokmi, násilie trváIračania si v utorok bez veľkých osláv pripomenuli desiate výročie dobytia hlavného mesta Bagdad jednotkami medzinárodnej koalície vedenými Spojenými štátmi. Práve dobytie irackej ...Zdieľať
irak BAGDAD 9. apríla (WEBNOVINY) - Iračania si v utorok bez veľkých osláv pripomenuli desiate výročie dobytia hlavného mesta Bagdad jednotkami medzinárodnej koalície vedenými Spojenými štátmi.


Práve dobytie irackej metropoly odštartovalo zmeny v krajine spojené s neskorším dolapením a popravením autokratického lídra Saddáma Husajna a obsadením celej krajiny. Irak však aj desať rokov od udalosti zostáva nestabilnou krajinou s vysokým počtom samovražedných útokov.

Najznámejším symbolom dobytia Bagdadu bolo zbúranie Saddámovej sochy v centre mesta. Napriek tomu že celá vojna bola relatívne krátka - trvala šesť týždňov - násilie v Iraku začalo následne prudko stúpať.

Dodnes sa tak nenaplnili slová vtedajšieho amerického prezidenta Georgea W. Busha o tom, že "misia v Iraku je ukončená".

Štatistiky ukazujú, že celý konflikt si vyžiadal životy najmenej 112-tisíc civilistov ako aj vyše 4 800 zahraničných, prevažne amerických vojakov. Napriek tomu, že násilie od roku 2008 ustupuje, terajšia situácia v porovnaní s inými krajinami zďaleka nie je pokojná.

Konflikt okrem toho pretrváva aj na politickej scéne, kde sa proti šiitskému premiérovi Núrímu al-Málikímu postavili bývalí spojenci obviňujúci ho zo sústreďovania moci do vlastných rúk. Bežní Iračania medzitým zápasia s ďalšími problémami, ako sú chýbajúce základné služby či vysoká miera

Obrazom: Najzaujímavejšie momenty z vojny v IrakuVideo: Dobytie Bagdadu a život po ňom

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Greenpeace kritizovali Mochovce s kufríkmi plnými peňazí
<< predchádzajúci článok
Opozícia zasadne za jeden stôl, Ján Figeľ od SaS veľa nečaká

Iracký Bagdad padol pred desiatimi rokmi, násilie trvá - diskusné fórum čitateľov