Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. apríla 2007

Irak chce zvýšiť ťažbu ropy na 3 mil. barelov denneIrak plánuje v tomto roku výrazne zvýšiť ťažbu ropy na 3 mil. barelov za deň (bpd) zo súčasnej produkcie približne 2 mil. bpd. Vo štvrtok to uviedol iracký minister pre ropný priemysel Hussain ...Zdieľať

SOUL 12. apríla (WEBNOVINY) - Irak plánuje v tomto roku výrazne zvýšiť ťažbu ropy na 3 mil. barelov za deň (bpd) zo súčasnej produkcie približne 2 mil. bpd. Vo štvrtok to uviedol iracký minister pre ropný priemysel Hussain al-Shahristani na stretnutí s juhokórejskými predstaviteľmi z oblasti energetiky. "Irak chce v roku 2007 zvýšiť ťažbu ropy na 3 mil. barelov denne. Tento cieľ je dosiahnuteľný opravou severného ropovodu, ktorý vedie do stredomorskej oblasti," povedal al-Shahristani. Bagdad totiž čelí problémom zničenej a zastaranej infraštruktúry. Irak pred príchodom amerických vojsk v roku 2003 ťažil takmer 3 mil. bpd.

Ťažba ropy v Iraku v marci stúpla na 1,97 mil. bpd oproti februárovým 1,89 mil. bpd. Z celkového objemu smerovalo na vývoz v minulom mesiaci 1,62 mil. bpd, čo bola najvyššia úroveň od septembra 2006. Irak, v snahe zvýšiť produkciu na juhu krajiny, pozval 15 arabských, ázijských a amerických spoločností na vyvŕtanie 100 ropných vrtov. Al-Shahristani ďalej oznámil, že Irak plánuje do roku 2011 zvýšiť celkovú ťažbu ropy na vyše 4 mil. bpd. Irak má tretie najväčšie dokázané zásoby čierneho zlata na svete, na oživenie ropného sektora však potrebuje miliardy dolárov.

SITA/Reuters© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štrajk narušil leteckú dopravu na parížskom letisku
<< predchádzajúci článok
Slota je podľa Fízika jediný politik, ktorý má srdce pre Rómov

Irak chce zvýšiť ťažbu ropy na 3 mil. barelov denne - diskusné fórum čitateľov