Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. mája 2018

Irán nariadil poskytovateľom internetu zablokovanie Telegramu



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR
Teherán 1. mája (TASR) – Iránske úrady nariadili poskytovateľom internetových služieb, aby zablokovali prístup k obľúbenej komunikačnej aplikácii Telegram, ktorú používa asi 40 miliónov Iráncov. Informovala o tom v pondelok iránska štátna televízia.


Prokuratúra v Teheráne podľa tejto televízie nariadila zablokovanie mobilnej i desktopovej verzie Telegramu takým spôsobom, ktorý používateľom znemožní obchádzať zákaz prostredníctvom virtuálnej privátnej siete (VPN).

Aplikácia však podľa zistení agentúry AP ešte v pondelok večer fungovala. Vedenie Telegramu sa k blokácii zo strany úradov doposiaľ nevyjadrilo.

Predseda parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku Alaidín Borudžerdí ešte v marci avizoval, že Irán zablokuje Telegram, pričom ako dôvod uvádzal obavy o štátnu bezpečnosť. Mnohí z provládne orientovaných užívateľov Telegramu odvtedy prešli na iné miestne alternatívy tejto služby.

Borudžerdí vtedy zároveň uviedol, že blokácia Telegramu súvisí s jeho "deštruktívnou rolou počas protivládnych protestov". Tie vypukli v Iráne koncom decembra, vyžiadali si najmenej 25 obetí na životoch a viedli k zatknutiu vyše 5000 podozrivých.

Aplikácia Telegram má v Iráne asi 40 miliónov používateľov. Dočasne bola zablokovaná aj začiatkom januára tohto roku, počas spomínaných protivládnych protestov. Asi desiatim percentám obvyklých používateľov sa zablokovanie Telegramu darilo obísť vďaka anonymizačným proxy službám a virtuálnej privátnej sieti (VPN).

Iránske úrady v súčasnosti blokujú prístup na sociálne siete ako Facebook či Twitter, a mnohé ďalšie webstránky cenzurujú. Vysokopostavení činitelia majú napriek tomu na tieto platformy neobmedzený prístup, zatiaľ čo mládež či technicky zdatnejší Iránci sa k nim dostávajú len vďaka zmieneným obchádzaniam.

Iránska vláda tvrdí, že Telegram i ďalšie zahraničné komunikačné aplikácie môžu v krajine získať licencie potrebné na prevádzku, musia tam ale najskôr premiestniť svoje databázy. Experti na ochranu osobných údajov sa obávajú, že ak by k tomu došlo, vládni agenti by boli schopní dostať sa ľahšie k súkromnej komunikácii užívateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Holandskí poslanci chcú vysvetlenie o financovaní mešít zo zahraničia
<< predchádzajúci článok
Vo švajčiarskych Alpách zahynuli štyria lyžiari, ďalší bojujú o život