Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. januára 2020

Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivéPre Irán už neexistuje "žiadny limit" pre obohacovanie uránu po rozhodnutí vzdať sa záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody. Vyhlásil to vo štvrtok iránsky prezident Hasan Rúhání. Irán sa vzdal ...Zdieľať
ruhani 676x451 16.1.2020 (Webnoviny.sk) - Pre Irán už neexistuje "žiadny limit" pre obohacovanie uránu po rozhodnutí vzdať sa záväzkov vyplývajúcich z jadrovej dohody. Vyhlásil to vo štvrtok iránsky prezident Hasan Rúhání. Irán sa vzdal svojich záväzkov v reakcii na nedávne zabitie svojho vysokopostaveného generála Kásema Solejmáního pri americkom nálete.

Odstúpenie od jadrovej dohody


Rúhání v prejave pred šéfmi bánk tiež povedal, že jadrový program krajiny je "v lepšom stave", ako bol pred dohodou so svetovými mocnosťami z roku 2015. Priznal však, že americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé.

Washington ich opätovne uvalil na islamskú republiku v roku 2018, keď od dohody jednostranne odstúpil, sčasti pre iránsku podporu ozbrojených skupín v regióne a balistický raketový program krajiny.

Napätie s USA


Teherán začal jadrovú dohodu následne porušovať a Rúhání priznal aj postupne narastajúce napätie so Spojenými štátmi.

“Jediná guľka môže spôsobiť vojnu a nevystrelenie jedinej guľky môže viesť k mieru," povedal prezident a dodal, že jeho administratíva sa usiluje o väčšiu bezpečnosť.


Zdroj: Webnoviny.sk - Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kriminalisti a NAKA zadržali troch mužov, pri razii našli modré tablety a tisíce eur v hotovosti (foto)
<< predchádzajúci článok
Voľby by vyhral Smer-SD, kiskovci s PS/Spolu sú pri sebe a SaS by prešla do parlamentu len tesne

Irán už nemá limit pre obohacovanie uránu, ale americké sankcie sú pre ekonomiku bolestivé - diskusné fórum čitateľov