Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. februára 2013

Iránsky prezident Ahmadínedžád chce ísť do vesmíru



Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v pondelok vyhlásil, že je pripravený byť prvým Iráncom vo vesmíre. Kontroverzný líder, ktorému sa tento rok skončí druhé funkčné obdobie, ...



Zdieľať
mahmud ahmadinedzad TEHERÁN 4. februára (WEBNOVINY) - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v pondelok vyhlásil, že je pripravený byť prvým Iráncom vo vesmíre.


Kontroverzný líder, ktorému sa tento rok skončí druhé funkčné obdobie, chce byť podľa vlastných slov priekopníkom v rámci iránskeho vesmírneho programu kritizovaného Západom. Islamská republika pritom koncom januára vyslala do vesmíru špeciálny modul s malou opicou ako ďalší krok k vyslaniu ľudskej posádky.

"Naša mládež si zaumienila vyslať človeka do vesmíru v najbližších štyroch-piatich rokoch a ja som presvedčený, že sa tak stane. Som preto pripravený byť prvým Iráncom, ktorý sa prostredníctvom našich vedcov obetuje a pôjde do vesmíru, aj keď viem, že je na to veľa kandidátov," povedal Ahmadínedžád v Teheráne počas slávnostného predstavenia dvoch nových iránskych satelitov určených na vyslanie do vesmíru.

Prezident tiež vyjadril záujem "vydražiť sám seba a peniaze venovať" na vesmírny výskum Teheránu, ktorý tvrdo zasiahli medzinárodné sankcie za sporný jadrový program.

Iránsky vesmírny program vyvoláva v západných krajinách obavy z jeho zneužitia na skonštruovanie balistických rakiet schopných niesť jadrové hlavice. Teherán však obvinenia odmieta s tvrdením, že lety majú čisto vedecký charakter. Irán už v minulosti vyslal do vesmíru tri malé satelity, no aj potkana, korytnačku a červíky. Človeka by chcel vyslať do roku 2020.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bomba zabíjala pri Bagdade, zahynuli desiatky bojovníkov
<< predchádzajúci článok
V Bratislave sa možno bude vyrábať luxusné Bentley

Iránsky prezident Ahmadínedžád chce ísť do vesmíru - diskusné fórum čitateľov