Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. apríla 2018

Iránsky prezident počas Národného jadrového dňa kritizoval USANa fotografii Hassan Rúhaní.Zdieľať
Na fotografii Hassan Rúhaní. Foto: TASR/AP
Teherán 9. apríla (TASR) - Iránsky prezident Hasan Rúhání kritizoval v pondelok, keď jeho krajina slávi Národný jadrový deň, Spojené štáty americké. Počas uvedeného dňa si Irán pripomína svoje úspechy v oblasti jadrovej technológie.


Rúhání vyhlásil, že Amerike sa napriek jej snahám "nepodarilo zničiť" jadrovú dohodu medzi Iránom a svetovými veľmocami. Opätovne potvrdil, že Irán ju bude dodržiavať a nebude prvý, kto ju poruší.

Iránsky prezident tiež informoval o nových jadrových úspechoch svojej krajiny, vrátane centrifúgy využívanej v jadrovom priemysle a laserového spektrometra, uviedla agentúry AP.

Historická jadrová dohoda z roku 2015 medzi Iránom a šiestimi veľmocami - USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom - zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Cieľom tohto kroku je zabezpečiť, aby Irán nemohol túto technológiu využiť na výrobu jadrových zbraní.

Jadrová dohoda je však predmetom stupňujúceho sa tlaku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pochybuje, že dáva Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu (MAAE) dostatočné kontrolné právomoci. V januári Trump varoval, že USA odstúpia od dohody, ak sa neupraví a nestanoví ďalšie obmedzenia pre iránsky jadrový program.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VIDEO:Pri cievnej mozgovej príhode ide o čas,postihuje tisíce Slovákov
<< predchádzajúci článok
Nový šéf Deutsche Bank bude dôsledne pokračovať v reformách ústavu