Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júna 2008

Íri podľa všetkého Lisabonskú zmluvu odmietli



Írski voliči vo štvrtkovom referende odmietli Lisabonskú zmluvu.



Zdieľať
Tvrdí to s odvolaním sa na čiastkové výsledky volieb verejnoprávna írska televízia RTE. "Vyzerá byť isté, že írski voliči Lisabonskú zmluvu odmietli," uviedla televízia. Podľa údajov, ktoré má k dispozícii z jednotlivých volebných komisií, Lisabonskú zmluvu prijali len v šiestich z celkového počtu 43 volebných obvodov. Kompletné výsledky sú zatiaľ k dispozícii len z piatich volebných obvodov, pričom vo všetkých z nich voliči zmluvu odmietli. Doteraz bolo spočítaných 8,87 percenta z odovzdaných hlasov. Za prijatie európskej reformnej zmluvy sa podľa týchto čiastkových výsledkov vyslovilo 42,42 a proti 57,58 percenta účastníkov referenda.



To, že predbežné údaje o výsledkoch írskeho hlasovania o Lisabonskej zmluve "nevyzerajú dobre" pre tábor jej prívržencov, povedal v piatok pre agentúru AFP minister pre európske záležitosti Dick Roche. Konštatoval to aj írsky minister spravodlivosti Dermot Ahern, ktorý povedal, že podľa prvých náznakov Íri v referende zmluvu odmietnu. Volební predstavitelia majú oznámiť výsledky hlasovania v piatok podvečer.


Podľa RTE bola účasť len okolo 40-percentná, piatkové vydanie denníka Irish Times tvrdí, že hlasovať prišlo asi 50 percent Írov. "Ak bude účasť medzi 50 a 55 percentami, je dosť veľká šanca, že zvíťazí áno. Ak bude účasť 35 percent alebo nižšia, je veľmi pravdepodobné, že zvíťazí nie," tvrdí dublinský politológ Ben Tonra.


Najväčšia európska politická strana v Európskom parlamente už vyjadrila sklamanie nad predpokladaným zamietnutím Lisabonskej zmluvy v Írsku. “Samozrejme, že sme sklamaní, musíme však akceptovať írske rozhodnutie a vyvodiť z neho dôsledky,” píše sa v komuniké šéfa frakcie strany v EP Josepha Daula zaslanom médiám. Podľa šéfa európskych ľudovcov bude musieť írska vláda vysvetliť národnú pozíciu počas budúcotýždňového summitu šéfov európskych vlád a štátov v Bruseli. Daul zároveň vyzval, aby pokračoval ratifikačný proces dokumentu, ktorý do dnešného dňa schválilo 18 členských krajín EÚ.


V prípade, že Írsko odmietne Lisabonskú zmluvu, EÚ bude musieť nájsť právne riešenie vzniknutej situácie. Vyhlásil to v piatok francúzsky minister pre európske záležitosti Jean-Pierre Jouyet. "Ak Íri zmluvu v referende odmietnu, ratifikačný proces musí pokračovať,“ povedal minister v rozhovore pre televíznu stanicu LCI. Jouyet priznal, že piatková porážka stúpencov Lisabonskej zmluvy povedie k "právnemu zániku dokumentu.“ Odmietol však špekulácie, že Írsko by malo zvážiť svoje ďalšie zotrvanie v únii. "Nemôžeme vyhodiť krajinu, ktorá je členom EÚ 35 rokov.“ Pripustil však, že existujú "iné spôsoby spolupráce medzi európskymi krajinami".


Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorého krajina 1. júla prevezme predsedníctvo EÚ, predčasné výsledky írskeho referenda nekomentoval. Uviedol však, že s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou vydajú spoločné vyhlásenie. Premiér Francois Fillon varoval, že írske odmietnutie dokumentu by znamenalo jej koniec, Jouyet však naznačil istú možnosť východiska. "Musíme sa udržať v rámci Lisabonskej zmluvy," povedal.


Írske nie by pravdepodobne znamenalo koniec snáh o zavedenie podobného dokumentu, alebo aspoň odklad na dlhší čas. Írsko sa často dáva za príklad krajiny, ktorá z členstva v EÚ profitovala do tej miery, že zo zaostalej krajiny sa stala jedna z najprosperujúcejších ekonomík. Napriek tomu Írsko už v minulosti narobilo Bruselu vážne starosti. V roku 2001 odmietli Íri Zmluvu z Nice, prijali ju v opakovanom referende v roku 2002.


Z 27 štátov EÚ doteraz Lisabonskú zmluvu ratifikovali: Maďarsko (17. decembra 2007), Slovinsko (29. januára 2008), Malta (29. januára), Rumunsko (4. februára), Francúzsko (14. februára), Bulharsko (21. marca), Poľsko (2. apríla, prezident ešte musí ratifikačný dokument podpísať), Rakúsko (9. apríla), Slovensko (10. apríla), Portugalsko (23. apríla), Dánsko (24. apríla), Lotyšsko (8. mája), Litva (8. mája), Nemecko (23. mája), Luxembursko (29. mája), Fínsko (11. júna, prezidentka musí do troch mesiacov dokument podpísať), Estónsko (11. mája, prezident musí do dvoch týždňov dokument podpísať) a Grécko (11. júna).

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Generálna prokuratúra v prípade pedofila Nováka začne konať až na podnet ministra
<< predchádzajúci článok
Podľa Fica a Rašiho sa nemocnice zatvárať nebudú