Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

16. septembra 2018

Islamské banky by mali prevziať pravidlá Bazilej 3 pre nehnuteľnostiIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Manama 16. septembra (TASR) - Bankový dohľad, ktorý sleduje banky v islamských regiónoch, musí upraviť reguláciu pre angažovanosť v nehnuteľnostiach tak, aby zodpovedala najnovším pravidlám Bazilejského výboru pre bankový dohľad (Bazilej 3).


Všeobecná rada pre islamské banky a finančné inštitúcie (CIBAFI) so sídlom v Bahrajne uviedla, že prístup k nehnuteľnostiam v islamských finančných jurisdikciách stále zodpovedá starším pravidlám Bazilej 2 alebo pôvodnej verzii Bazileja 3. Revidované pravidlá Bazilej 3 boli dokončené v decembri 2017 a zaviedli dodatočné požiadavky, napríklad, limity kapitálovej angažovanosti alebo nezávislé ocenenie aktív.

Takéto podmienky sú pre islamské banky dôležité, lebo majú vysokú angažovanosť v realitách z hľadiska investícií aj finančných aktivít. To sa podľa CIBAFI spája s rizikom poklesu likvidity a cyklickou povahou tejto triedy aktív. "V dôsledku toho môžu islamské banky výrazne utrpieť akýmkoľvek poklesom na realitnom trhu," varuje organizácia.

Islamské banky odhadom majú v nehnuteľných aktívach po celom svete viac než 1,3 bilióna USD (1,11 bilióna eur), čo je sektor systémovo veľmi dôležitý v krajinách, ako Saudská Arábia, Katar a Malajzia. Podľa CIBAFI zhruba polovica veľkých islamských bánk a dve tretiny menších vlastnia veľmi vysoký podiel nehnuteľností a hypoték. Banky v Bahrajne, Jordánsku a Kuvajte vykazujú až 25 % svojich aktivít v realitnom sektore.

CIBAFI uvádza, že národné regulačné úrady musia prevziať novú verziu Bazileja 3 a Islamská rada pre finančné služby (IFSB) by mala upraviť svoje pravidlá pre kapitálovú primeranosť. Tento štandard označovaný ako IFSB-15 pôvodne navrhoval limit kapitálovej angažovanosti v nehnuteľnostiach, no podľa CIBAFI finálna verzia ešte nebola prijatá. Tá by mohla obmedziť celkovú investičnú angažovanosť v nehnuteľnostiach na 60 % vlastného kapitálu a na 15 % pre jednotlivú investíciu.

(1 EUR = 1,1689 USD)


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počas motokrosu si 16-ročný Čech poranil hlavu a panvu
<< predchádzajúci článok
Rakúsko chce plošne zvýšiť najvyššiu rýchlosť na diaľniciach

Islamské banky by mali prevziať pravidlá Bazilej 3 pre nehnuteľnosti - diskusné fórum čitateľov