Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. mája 2016

Islamský štát údajne zriadil úrad pre zahraničných bojovníkov



Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) údajne zriadila "úrad pre prisťahovalcov", ktorého úlohou je regulácia vzťahov so zahraničnými bojovníkmi. Informoval o tom dnes ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Damask 12. mája (TASR) - Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) údajne zriadila "úrad pre prisťahovalcov", ktorého úlohou je regulácia vzťahov so zahraničnými bojovníkmi. Informoval o tom dnes denník Independent.


Islamský štát sa pre zriadenie úradu údajne rozhodol po tom, ako došlo k rozporom medzi arabskými a holandskými džihádistami ohľadom vedenia boja, vrážd z pomsty či zabitia ôsmich zajatcov.

Podľa skupiny aktivistov nezvanej Rakku vraždia potichu (RBSS) mapujúcej zverstvá, ktoré IS pácha v Sýrii, chce táto teroristická skupina takto odstrániť nebezpečné rozpory, ktoré vznikajú medzi európskymi a arabskými džihádistami.

Novovzniknutý úrad má byť podľa RBSS poverený "sledovaním problémov zahraničných bojovníkov a ich bezodkladným riešením, čím sa má predísť rozporom alebo dokonca šarvátkam medzi členmi" IS.

K vyhroteniu situácie došlo vo februári, bezpečnostné zložky IS zadržali niekoľko holandských džihádistov a obvinili ich z pokusu o dezerciu, pričom jedného z nich ubili na smrť. Jeho priatelia potom zaútočili na veliteľstvo IS v Rakke, čo malo za následok dlhotrvajúcu intenzívnu prestrelku, ktorej ukončenie mal sprostredkovať iracký vyjednávač. Toho však Holanďania z pomsty za zavraždeného kamaráta zabili.

Vedenie Islamského štátu v Rakke o incidente informovalo svojich nadriadených v Iraku, kde IS ako odnož teroristickej siete al-Káida vznikol. Tí nariadili zatknutie 70 holandských militantov, z ktorých ôsmich neskôr obvinili zo vzbury a popravili.

Podľa RBSS sa v Rakke začali množiť prípady dezercie a neposlušnosti, ktorých príčinou je strach z infiltrácie zahraničnými tajnými službami a útokov bezpilotných lietadiel, frustrácia, územné a bojové straty.

Niektorí zahraniční bojovníci majú údajne pocit, že sú oproti svojim arabským spolubojovníkom diskriminovaní, a to jednak v otázkach výšky finančného ohodnotenia, životnej úrovne, odmien a zaobchádzania. Okrem toho sú vraj nepomerne častejšie ako ich arabskí spolubojovníci vysielaní do prvej línie na bojisku pri meste Dajr az-Zaur a inde.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V piatok očakávajte oblačnosť a prehánky
<< predchádzajúci článok
WHO: Znečistenie ovzdušia v mestách stúpa alarmujúcou rýchlosťou