Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. februára 2015

Islamský štát uniesol najmenej 90 asýrskych kresťanov



Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) uniesla z dediny na severovýchode Sýrie najmenej 90 asýrskych kresťanov. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Londýn 24. februára (TASR) - Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) uniesla z dediny na severovýchode Sýrie najmenej 90 asýrskych kresťanov. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace v Londýne.


Podľa SOHR došlo k únosu po tom, ako oddiely IS v pondelok prepadli a obkľúčili dediny v blízkosti prevažne asýrskeho mesta Tal Ahmar, ktorých obyvatelia sa hlásia k starobylej asýrskej cirkvi. Tal Ahmar leží neďaleko mesta Hasaka - hlavného mesta rovnomennej provincie -, ktorého väčšiu časť ovládajú Kurdi.

Švédsky novinár Nuri Kino, vedúci skupiny aktivistov A Demand For Action, ktorá sa zameriava na monitorovanie situácie náboženských menšín na Blízkom východe, podľa agentúry AP uviedol, že islamisti zadržiavajú 70-100 ľudí, väčšina z nich sú asýrski kresťania z dediny Tal Šamiram.

Kino dnes spresnil, že zdrojom jeho informácií sú rozhovory s dedinčanmi, ktorým sa pri prepade islamistov podarilo utiecť alebo od príbuzných zajatých osôb.

Tento posledný útok IS časovo koliduje s operáciou ozbrojených oddielov sýrskych Kurdov proti pozíciám IS na severovýchode Sýrie v blízkosti irackých hraníc, v ktorej islamisti utrpeli straty.

K ozbrojeným skupinám, ktoré bojujú proti IS, sa pridali aj asýrski kresťania. V Iraku, kde si pred časom vytvorili vlastné milície, lebo sa nechceli spoliehať na ochranu zo strany vládnej armády, im napríklad pri ochrane náboženských objektov pomáhajú kurdské polovojenské jednotky.

V oblastiach, ktoré sú pod kontrolou IS v Iraku a Sýrii, sú kresťania, ako aj príslušníci iných náboženstiev a iných vetiev islamu vystavení krutému prenasledovaniu, mučeniu, znásilňovaniu i vraždám, ak sa nepodrobia IS a nekonvertujú. V obave o vlastný život tieto oblasti opustili desaťtisíce ľudí.

IS útočí na príslušníkov menšinových náboženských komunít nielen v Iraku a Sýrii, ale najnovšie aj v Líbyi, kde v polovici februára brutálne zavraždili skupinu egyptských koptov.

K svetovým lídrom, ktorí odsúdili tento zločin, sa pridal aj pápež František. Uviedol, že egyptskí kopti boli v Líbyi zavraždení "len pre to, že boli kresťania".

Vražda skupiny koptov vyvolala veľké obavy aj v Taliansku, a to nielen pre relatívne malú vzdialenosť, ktorá delí obe tieto krajiny ležiace na protiľahlých brehoch Stredozemného mora, ale najmä vzhľadom na výrok jedného z islamistov. Vo videonahrávke, v ktorej na internete zverejnili vraždu koptov, varoval, že ďalším cieľom IS po zabití kresťanov je dobyť Rím - symbol katolíckeho náboženstva.

V päťminútovom videozázname vidno skupinu mužov v oranžových kombinézach kráčajúcich po pláži, pričom každého z nich sprevádza maskovaný militant oblečený v čiernom. Po tom, ako jeden z militantov ozbrojených nožom krátko prehovoril po anglicky na kameru, muži v oranžovom odeve museli pokľaknúť a ich "sprievodcovia" im všetkým súčasne odrezali hlavu, uviedla agentúra AP.

Tvorcovia videa sa predstavili ako členovia tzv. Tripoliskej provincie IS.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Miera nezamestanosti v Poľsku sa v januári zvýšila na 12 %
<< predchádzajúci článok
Realitný trh na Orave významne oživili dostupnejšie hypotéky