Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2018

Island zaujal uprázdnené miesto po USA v Rade OSN pre ľudské právaOSN, ilustračná snímka./span>Zdieľať
OSN, ilustračná snímka./span> Foto: TASR/AP
Ženeva 14. júla (TASR) - Island v piatok zvolili do uvoľneného kresla po USA v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC). V tajnom hlasovaní Valného zhromaždenia dostala táto severská krajina 172 hlasov. Jej kandidatúru podporilo regionálne združenie štátov, informuje spravodajská stanica France 24.


Spojené štáty odišli z UNHRC podľa amerických činiteľov pre zaujatosť tejto medzinárodnej organizácie voči Izraelu. Reykjavík prisľúbil, že sa bude usilovať o reformu 47-člennej UNHRC so sídlom v Ženeve, ktorá monitoruje dodržiavanie ľudských práv vo svete a má právomoc viesť vyšetrovanie veľkých zločinov.

Islandský minister zahraničných vecí Gudlaugur Thór Thórdarson minulý týždeň vyhlásil, že nastal čas na riešenie "nedostatkov" UNHRC a prostredníctvom reforiem prekonať "nevyváženosť" v jej zameraní.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová oznámila vystúpenie Washingtonu z UNHRC v júni, pričom túto organizáciu označila za "ochrancu porušovateľov ľudských práv a stoku politickej zaujatosti".

Diplomatka skritizovala UNHRC najmä pre prijatie rezolúcií odsudzujúcich Izrael, ktorý Rada OSN pre ľudské práva vyšetrovala pre jeho zaobchádzanie s Palestínčanmi.

Odchod Spojených štátov z UNHRC je všeobecne vnímaný ako posledný krok administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa na ceste od mnohostrannej spolupráce.

USA vystúpili tiež z Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a znížili dotácie pre OSN, predovšetkým pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pompeo sa stretol s novozvoleným mexickým prezidentom Obradorom
<< predchádzajúci článok
Pakistanského expremiéra Šarífa po návrate do krajiny okamžite zatkli

Island zaujal uprázdnené miesto po USA v Rade OSN pre ľudské práva - diskusné fórum čitateľov