Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. mája 2010

ITAPA Fórum – eGovernment na Slovensku 2010-2014



Boj proti korupcii, justícia a verejná správa – to sú podľa politikov tie najdôležitejšie problémy, na ktoré sa musí budúca vláda zamerať, ak chce naozaj niečo zlepšiť v oblasti informatizácie. ...



Zdieľať
itapa logo BRATISLAVA 12. mája (WBN/PR) – Boj proti korupcii, justícia a verejná správa – to sú podľa politikov tie najdôležitejšie problémy, na ktoré sa musí budúca vláda zamerať, ak chce naozaj niečo zlepšiť v oblasti informatizácie. Počas diskusie „ITAPA Fórum – eGovernment na Slovensku 2010-2014“ dnes jednotlivé politické strany stručne predstavili svoje programy a prítomní odborníci ich vízie a sľuby hneď aj ohodnotili – simulovanými voľbami, v ktorých zvíťazila SDKÚ-DS.


Predvolebný okrúhly stôl priniesol nielen zhodnotenie súčasného stavu informatizácie a eGovernmentu na Slovensku, ale predovšetkým diskusiu medzi politikmi a odborníkmi o prioritách a nevyhnutných krokoch pre nasledujúce volebné obdobie. Konkrétne projekty politici sľubujú predovšetkým v oblasti elektronického verejného obstarávania, sprístupnenia rozhodnutí súdov a verejných financií na internete, či vytvorenia jednotných kontaktných miest pre občanov.

Podľa predstaviteľov ITAPA by ale jedným z prvých krokov, ktorý by určite pomohol, bolo to, keby si už samotnú informatizáciu strany zaradili do svojich programov ako jednu z priorít. „Politické strany však stále definujú iba vlastné prioritné oblasti a informatizáciu vnímajú len čiastkovo, ako jeden z nástrojov, ktorý pomôže zefektívniť tieto ich vybrané oblasti,“ konštatuje Ing. Vladimír Ivantyšyn, generálny riaditeľ ITAPA. Avšak informatizácia na úrovni Európy už dávno nie je o nasadzovaní elektronických služieb v individuálnych krajinách. Dnes už je vnímaná ako nástroj spoločného dosiahnutia základných európskych cieľov – mobility jednotného európskeho trhu, širokého prístupu k informáciám a najmä zoštíhľovania a zefektívňovania administratívy a byrokracie. EÚ vo svojej novej stratégii do roku 2015 žiada od členských krajín najmä prepojenie elektronických služieb (identifikácia, obstarávanie a pod.), elimináciu byrokracie a administratívy, ako i aktívne poskytovanie informácií. Automaticky predpokladá, že na úrovni členských krajín už funguje široké portfólio elektronických služieb, ktoré sa začínajú prepájať a zlaďovať. Slovensko ich však ešte nemá ani len vybudované. „Informatizácia by preto mala byť pre vládu jednou z priorít modernizácie Slovenska, riešená od základov a systematicky vo všetkých oblastiach života občanov,“ dodáva V. Ivantyšyn.

V hodnotení elektronizácie verejnej správy je Slovensko aktuálne na 25. mieste. Vyplýva to z posledného benchmarkingu, ktorý v novembri 2009 zverejnila Európska komisia. Oproti roku 2007 sme na tom o niečo lepšie (28.) a podľa EK patríme medzi krajiny s relatívne rýchlo rastúcim eGovernmentom. K tomuto hodnoteniu však zároveň patrí aj upozornenie na výrazné nedostatky, napríklad vo využívaní elektronického verejného obstarávania, kde sme ešte stále pod priemerom. Na základe skúseností z EÚ je pritom práve elektronické verejné obstarávanie kľúčovým nástrojom, ktorý prináša výrazné zvýšenie transparentnosti verejných zákaziek, a tým aj šetrenie peňazí daňových poplatníkov.

Okrem samotnej administratívy je však potrebné zamerať sa aj na ostatné oblasti, ako je informatizácia zdravotníctva, vzdelávania, či kultúry. Európska komisia očakáva, že elektronické služby umožnia prácu, štúdium, či pobyt kdekoľvek v Európe. Výmena informácií o zdravotnom stave, prihlasovanie sa na štúdium na strednej či vysokej škole v niektorej z členských krajín, elektronická registrácia a založenie firmy kdekoľvek v EÚ – to sú konkrétne ciele do blízkej budúcnosti. V programoch slovenských politických strán sa však zatiaľ nenachádzajú.

VÝBER Z CITÁCIÍ, KTORÉ ODZNELI POČAS DISKUSIE NA PODUJATÍ ITAPA FÓRUM:

KDH (Andrej Kramár)
„Z hľadiska obsahu informatizácie je potrebné zamerať sa na debyrokratizáciu štátnej správy, pokračovať v automatizácii manuálnych činností vo verejnej správe a samospráve, či zaviesť procesné riadenie a transparentnosť do bežnej agendy úradníkov. Z pohľadu financovania informatizácie nesmieme zabudnúť zlepšiť agendu prípravy, stransparentniť proces prípravy, schvaľovania Žiadosti o NFP a zlepšiť objem čerpania EU fondov pre účely informatizácie. V neposlednom rade musíme zabezpečiť, aby mestá a obce boli vopred informované, aké licenčné a postimplementačné poplatky budú platiť po skončení zo svojich rozpočtov.“

ĽS-HZDS (Jozef Kaffka)
„ĽS-HZDS vidí informatizáciu a eGovernment v znížení byrokracie verejnej správy na všetkých jej úrovniach, v integrovanej štátnej správe a elektronizácii celej verejnej správy v zmysle „úradník slúži žiadateľovi a nie naopak“. Ide o zjednodušenie formulárov pre povinné daňové subjekty, rozvoj elektronických služieb a elimináciu papierovej komunikácie, elektronizáciu justície, online obchodný register, elektronický spis a archivácia, elektronickú zbierku zákonov a elektronický legislatívny proces so zachovaním aj ich tlačenej podoby.“

SaS (Robert Mistrík)
„Začíname druhú dekádu 21. storočia, no Slovensko je v oblasti eGovernmentu hlboko v minulosti. Rozsiahla informatizácia a masívne zavádzanie elektronických služieb patrí medzi hlavné priority strany SaS. V našom programe neprinášame všeobecné frázy a hmlisté sľuby, ale konkrétne riešenia a návrhy na modernizáciu eGovernmentu. Medzi naše prioritné oblasti patria voľby cez internet, elektronické verejné obstarávanie a transparentné súdnictvo.“

SDKÚ-DS (Ivan Štefanec)
„Informatizácia je dôležitým nástrojom pre zlepšenie služieb pre ľudí, najmä z dôvodu úspory ich času a nákladov. Presadzujeme základný princíp, podľa ktorého občan poskytne údaje verejným inštitúciám len jedenkrát a tie sú povinné ich zdieľať. Verím, že rozvoju e-služieb pomôžu aj polovičné poplatky oproti manuálnym službám. Parlamentné voľby v roku 2014 by už mali byť aj s možnosťou elektronickej voľby – znamenalo by to nielen rozšírenie služieb pre občanov, ale cez vyššiu volebnú účasť aj posilnenie demokracie.“

Smer (Peter Kažimír)
„Je dôležité pokračovať v informatizácii spoločnosti budovaním elektronickej verejnej správy a samosprávy, či v digitalizácii pamäťových inštitúcií a širokopásmového internetu. Našou ďalšou prioritou je, aby občan čo najviac svojich potrieb v kontakte s úradmi vyriešil na jednom kontaktnom mieste podľa zásady „obiehajú informácie, a nie občan“. Zároveň budeme presadzovať čo najrýchlejšie zavedenie zákona o eGovernmente do praxe.“

Konferencia ITAPA (Informačné technológie a verejná správa) sa orientuje na modernizáciu verejnej správy, využívanie informačných a komunikačných technológií v moderných úradoch, elektronické služby pre občanov, ako aj ďalšie súvisiace oblasti informačnej spoločnosti. Už 9. ročník Medzinárodného kongresu ITAPA sa uskutoční 9. – 10. novembra 2010 v Bratislave.
Viac informácií na http://www.itapa.sk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čerpanie eurofondov bude koordinovať Úrad vlády
<< predchádzajúci článok
NR SR: Belousovová vtrhla na brífing KDH