Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. mája 2011

Iveta, poď von, vyzvali aktivisti premiérkuProtestné zhromaždenie o.z. Queer Leaders Forum a Dúhový Pride ako výzva pre Vládu SR na čele s Ivetou Radičovou, aby už ďalej neignorovali agendu ľudský práv osôb s neheterosexuálnou orientáciou.Zdieľať
protestne zhromazdenie gayov a lesbic Protestné zhromaždenie o.z. Queer Leaders Forum a Dúhový Pride ako výzva pre Vládu SR na čele s Ivetou Radičovou, aby už ďalej neignorovali agendu ľudský práv osôb s neheterosexuálnou orientáciou. Bratislava, 11. máj 2011.Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) - Na rozhodnutie vlády o Výbore pre práva osôb s neheterosexuálnou orientáciou, ktorá má hlasovanie o ňom dnes na programe, čaká aj skupina aktivistov.


Dúfajú, že kabinet Ivety Radičovej zriadenie výboru odobrí. "Iveta, poď von, neboj sa," vyzývajú predsedníčku vlády nápisom na transparente k diskusii.

"Keď výbor bude schválený, potešíme sa tomu prvému kroku a ak neprejde, pokračujeme ďalej vo svojej práci, najbližšie 4. júna na Dúhovom PRIDE," uviedla výkonná riaditeľka a hovorkyňa Dúhového PRIDE Bratislava Romana Schlesinger.

Vznik výboru považujú neheterosexuálne orientovaní ľudia za veľmi dôležitý, podľa nich by bol miestom, kde by sa mohla naštartovať systematická diskusia o ich právach. Vznik výboru, ktorý by sa po prvýkrát v histórii venoval právam ľudí s neheterosexuálnou orientáciou, presadzuje podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel.

Návrh na zriadenie výboru predkladá ako súčasť návrhu na zmenu Štatútu Rady vlády Slovenskej republiky pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Výbor má byť stálym odborným orgánom rady, ktorého úlohy bude zabezpečovať Úrad vlády SR. Pôvodný názov Výboru pre práva osôb s neheterosexuálnou orientáciou bol Výbor pre práva lesieb, gejov, bisexuálnych a transgender osôb (LGBT). Rokovanie o ňom však vláda na podnet KDH zastavila.


OBRAZOM: Protest gayov a lesbičiek pred Úradom vlády SR

"Táto téma vždy narážala na KDH a je to z ľudskoprávneho pohľadu veľmi kritické, lebo ich argumenty proti výboru nie sú proti odbornej skupine, ktorá by to riešila, ale proti homosexualite ako takej," skonštatovala Schlesinger. Ako podotkla, "na Slovensku je to taký fenomén, že vždy nejakí politici z opozície sú ešte ochotní vyjadriť sa na tému LGBT práv, ale keď sú v koalícii s partnerom ako KDH, tak mlčia."

Zástupcovia neheterosexuálnej menšiny podľa Schlesinger chcú, aby premiérka dala von impulz, že ju vôbec aj oni zaujímajú a "že má aspoň nejaké to základné chcenie sa s nimi stretnúť a baviť sa s nimi na nejakej normálnej úrovni o ich právach". Čakajú tiež, že príde a ľudsky ich podporí na Dúhovom PRIDE na symbolickej úrovni.

Štatút Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť vláda schválila 2. marca. Zo siedmich navrhovaných odborných výborov, ktoré mali byť súčasťou Rady, na rokovaní schválili šesť, na podnet KDH vyradili len jediný, a to Výbor pre práva gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender osôb.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Obvineného nacistu Nemci do Holandska nevydajú, odmietol to súd
<< predchádzajúci článok
V Španielsku zatkli podozrivého pedofila

Iveta, poď von, vyzvali aktivisti premiérku - diskusné fórum čitateľov