Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. januára 2011

IVO: Kvalita demokracie na Slovensku sa zlepšujeKvalita demokracie na Slovensku sa v druhom polroku 2010 zlepšovala. V správe, ktorú dnes zverejnil Inštitút pre ...Zdieľať
kvalita demokracie Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.Foto: SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Kvalita demokracie na Slovensku sa v druhom polroku 2010 zlepšovala. V správe, ktorú dnes zverejnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) dosiahla kvalita demokracie v poslednom štvrťroku uplynulého roka známku 2,8, pričom stav za celý rok ohodnotili známkou 3,2. Inštitút úroveň demokracie hodnotí na škále od 1 do 5, pričom 1 označuje optimálny stav.


Inštitút kvituje, že napriek parlamentnej väčšine nedochádza k “tyranii väčšiny,” ako sa to podľa neho dialo za minulej vlády, a terajší koaliční poslanci opozičné návrhy a priori neodmietajú. V slovenskej politike preto IVO zaznamenal kroky smerujúce ku konsenzuálnemu modelu. “Opozícia v tejto oblasti nemôže povedať ani pol krivého slova,” povedal na tlačovej besede k zverejneným výsledkom prezident inštitútu Grigorij Mesežnikov.

Verejná voľba demokraciu neohrozuje
Ambíciu koalície zmeniť voľbu generálneho prokurátora na verejnú IVO za ohrozenie demokracie nepovažuje. „Spôsob voľby vysokého štátneho úradníka nie je definičnou črtou demokracie a oba spôsoby – verejné aj tajné hlasovanie – by mohli byť z hľadiska teórie demokracie pokladané za neutrálne,“ uvádza IVO v správe k hodnoteniu

Podľa inštitútu nedostatočne pokračuje revízia zákonov, ktoré presadila bývalá koalícia. Ako príklad uviedol Mesežnikov vlastenecký, vyvlastňovací zákon či novelu zákona o štátnom jazyku. Miroslav Kollár zasa poukázal na neštandardný proces prijímania niektorých zákonov, napríklad o Rozhlase a televízii Slovenska. Celkovo však IVO zaznamenal v mediálnej oblasti pozitívne trendy. Príkladom je podľa Kollára štandardizácia tlačového zákona a profesionalizácia vzťahu médií a verejných inštitúcií.

Vo vzťahu Slovenska s Maďarskom je podľa Martina Bútoru badať pozitívnu zmenu komunikačného štýlu, v ďalšom vývoji však nemožno vylúčiť komplikácie, vyplývajúce napríklad z uskutočňovania jednostranných krokov Maďarska. Bútora aj Mesežnikov kritizovali necitlivý postoj novej slovenskej vlády k solidárnym opatreniam v Európskej únii. Ako príklad uviedol Bútora odmietnutie pôžičky Grécku. Najväčšie zlepšenie zaznamenalo IVO v oblasti legislatívy, ktorá sa vrátila do normálneho rytmu. Mesežnikov ocenil, že od nástupu novej vlády boli v skrátenom legislatívnom konaní prijaté len dva zákony. Aj preto sa známka v tejto oblasti zlepšila z 3,25 na 2,5.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SOCIOFÓRUM: Štát chce dokázať, že neziskovky nepotrebuje
<< predchádzajúci článok
Výstavba slovensko-maďarského plynovodu je o krok bližšie

IVO: Kvalita demokracie na Slovensku sa zlepšuje - diskusné fórum čitateľov

Ja som to21.1. 2:19:57