Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

10. mája 2007

IŽP čoskoro uzavrie kauzu Tichá a Kôprová dolina



Inšpektorát životného prostredia (IŽP) Košice v dohľadnom čase uzavrie kauzu Tichá a Kôprová dolina, z ktorej lesníci, napriek tomu, že je to prírodná rezervácia, začali odvážať popadanú ...



Zdieľať

KOŠICE 10. mája (WEBNOVINY) – Inšpektorát životného prostredia (IŽP) Košice v dohľadnom čase uzavrie kauzu Tichá a Kôprová dolina, z ktorej lesníci, napriek tomu, že je to prírodná rezervácia, začali odvážať popadanú drevnú hmotu po kalamite. Ako uviedla dnes na tlačovej besede vedúca Odboru inšpekcie ochrany prírody a krajiny IŽP Košice Magdaléna Vodzinská, na podnet ochranárov odvoz drevnej hmoty zastavili do konečného rozhodnutia vo veci samej.

"Boli sme priamo na mieste kalamity a zmapovali sme situáciu. Celou záležitosťou sa podrobne zaoberáme, no kým konanie neukončíme, nemôžem vám poskytnúť žiadne konkrétne informácie. Proti nám stoja právnici, ktorí čakajú na to, čo povieme. Predčasnými vyjadreniami nechceme zmariť našu náročnú prácu," povedala Vodzinská. Dodala, že na prípade pracujú traja inšpektori a predpokladá, že na miesto kalamity v Tichej a Kôprovej doline pôjdu ešte pred vynesením záverečného verdiktu. Podľa jej vyjadrenia by sa tak mohlo stať už budúci týždeň.

Riaditeľ IŽP Košice i Vodzinská tvrdia, že na nich nie sú vyvíjané žiadne tlaky. „Pri posudzovaní vychádzame výlučne z odborného hľadiska, zákonov i predpisov,“ povedala Vodzinská. Dodala, že košický inšpektorát dostal viac ako deväť podnetov ku kauze ťažby dreva v Tichej a Kôprovej doline.

„Sme radi, že sa pracovníci inšpektorátu pôjdu na miesto pozrieť ešte raz pre vydaním rozhodnutia. Mali by tak urobiť čím skôr, kým sú ešte ako tak zachované stopy,“ povedal pre agentúru SITA predstaviteľ Ekofóra Juraj Smatana. Práve Ekofórum zvolalo na dnes pred budovu košického inšpektorátu tichú demonštráciu na podporu odborných pracovníkov a proti politickým tlakom, na ktorej sa predpoludním zišlo okolo tridsať zástupcov rôznych environmentálnych organizácií.

Ako uviedol Smatana, pod petíciu, ktorú zorganizovali, sa zatiaľ podpísalo 22 000 občanov. Požadujú vytvorenie nezávislej odbornej vyšetrovacej komisie s účasťou zahraničných a domácich odborníkov na prešetrenie poškodenia chránených druhov živočíchov a rastlín a ich biotopov. V prípade zistenia poškodenia žiadajú vyvodenie osobnej zodpovednosti voči tým, ktorí škody spôsobili.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bezpečnostná služba zmarila teroristický útok v Moskve
<< predchádzajúci článok
Dynabrade otvára v Levoči Školiace a Vývojové Centrum