Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. novembra 2012

Izrael je pripravený na inváziu do GazyIzraelská vláda v piatok v noci schválila nasadenie 75-tisíc vojakov v zálohe pre prípadnú inváziu do Pásma Gazy. Informovala o tom agentúra Reuters. Rozhodnutie o povolaní ďalšieho ...Zdieľať
izraelske utoky na gazu TEL AVIV 17. novembra (WEBNOVINY) - Izraelská vláda v piatok v noci schválila nasadenie 75-tisíc vojakov v zálohe pre prípadnú inváziu do Pásma Gazy. Informovala o tom agentúra Reuters.


Rozhodnutie o povolaní ďalšieho počtu síl prišlo po tom, ako raketa vypálené palestínskymi radikálmi zasiahli územie Jeruzalema.

Premiér Benjamin Netanjahu usporiadal štvorhodinovú strategickú poradu s členmi bezpečnostnej rady štátu, ktorú tvorí deväť ministrov vlády židovského štátu.

"Izrael bude naďalej tvrdo zasahovať proti Hamásu a je pripravený rozšíriť svoju akciu aj do vnútra Gazy," uviedol Netanjhu.

Palestínski ozbrojenci varovali svojho nepriateľa pred takýmto krokom. "Izrael by si mal byť vedomý vážnych dôsledkov invázie a vojaci by si mali so sebou priniesť vrecia na mŕtve telá," reagoval hovorca Hamásu. Sirény v posvätnom meste pre židov, katolíkov aj moslimov sa naposledy rozozvučali v roku 1970.

Obrazom: Najdramatickejšie momenty z konfliktu


Rakety z Pásma Gazy tiež ohrozujú život v Tel Avive. Obchodné centrum v metropole židovského štátu pre útoky muselo byť za posledné štyri dni až dvakrát evakuované.

Netajahu následne volal americkému prezidentovi Barackovi Obamovi, aby o informoval o najnovšom vývoji v konflikte.

Obama zopakoval podporu pre židovský štát a zdôraznil jeho právo na "sebaobranu". Zároveň vyjadril ľútosť nad stratami izraelských a palestínskych životov.

Už v piatok poobede boli na žiadosť izraelského ministra obrany Ehuda Baraka rozmiestnené pred hranice so sporným územím tanky.

Najnovší ozbrojený konflikt si vyžiadal 29 obetí z radov Palestíncov: 13 ozbrojencov a 16 civilistov. Medzi nimi bolo aj osem detí a jedna tehotná žena, informovalo o tom hnutie Hamás. Tri obete hlási Izrael po štvrtkovom raketovom útoku. Izrael naposledy uskutočnil inváziu do Pásma Gazy pred štyrmi rokmi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V konflikte medzi Izraelom a Hamásom najviac trpia deti
<< predchádzajúci článok
Pre 17. november sa pred rokmi pohádali poslanci

Izrael je pripravený na inváziu do Gazy - diskusné fórum čitateľov