Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. júna 2010

IZRAEL: Preveria legálnosť blokády Pásma GazyIzrael plánuje vytvoriť vyšetrovateľský tím, ktorý preskúma zákonnosť námornej blokády Pásma Gazy a krvavého útoku na humanitárnu flotilu, ktorá sa ju ...Zdieľať
benny begin Benny Begin

Foto: photobucket.com JERUZALEM 8. júna (WEBNVOINY) - Izrael plánuje vytvoriť vyšetrovateľský tím, ktorý preskúma zákonnosť námornej blokády Pásma Gazy a krvavého útoku na humanitárnu flotilu, ktorá sa ju pokúšala preraziť, informoval v utorok jeden z ministrov izraelského kabinetu. "Výbor, ktorý bude vytvorený, preskúma dve otázky: Je námorná blokáda v súlade s medzinárodným právom a je zásah, ktorý sme vykonali proti flotile, v súlade s medzinárodným právom?" uviedol pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu minister bez kresla Benny Begin.

Begin trval na tom, že blokáda je nielen oprávnená, ale aj životne dôležitá, pretože lídri (islamistického hnutia) Hamás, ktorí vládnu v Pásme Gazy, ako aj niektorí cestujúci z flotily "nie sú svätí".

Časť izraelského kabinetu sa v pondelok rozhodla vytvoriť vyšetrovací tím, toto rozhodnutie však musí ratifikovať kompletná vláda. Izrael v snahe získať pre tím podporu Spojených štátov amerických spolupracuje s Washingtonom. Podľa informácií médií spomínanú komisiu by mali tvoriť izraelskí právnici a bývalí diplomati ako aj zahraniční pozorovatelia. Niektorí svetoví lídri však tvrdia, že to nestačí na to, aby ju bolo možné nazvať nezávislou.

Šesť lodí smerujúcich do Pásma Gazy sa pred týždňom stalo terčom útoku izraelskej armády, ktorého výsledkom je smrť deviatich zahraničných aktivistov a zranenie desiatok ďalších. Medzinárodné spoločenstvo izraelský zásah ostro odsúdilo a jeho veľká časť žiada zrušenie izraelskej blokády Pásma Gazy. Turecko dokonca v tejto súvislosti nevylúčilo prerušenie diplomatických stykov s Izraelom, keďže podľa prezidenta Abdulláha Güla sú vzťahy medzi Ankarou a Jeruzalemom nenapraviteľne poškodené.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svätoplukov kôň vyzerá ako smädný, myslí si Slota
<< predchádzajúci článok
MAĎARSKO: Povodne ohrozujú 40 tisíc civilistov