Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. augusta 2019

Izrael získal Kafkove zvyšné písomnosti z Brodovho archívu



Na archívnej snímke zamestnanec Izraelskej národnej knižnice ukazuje zošiť s hebrejskými slovíčkami nemecky píšuceho spisovateľa židovského pôvodu Franza Kafku v Jeruzaleme.



Zdieľať
Na archívnej snímke zamestnanec Izraelskej národnej knižnice ukazuje zošiť s hebrejskými slovíčkami nemecky píšuceho spisovateľa židovského pôvodu Franza Kafku v Jeruzaleme. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 7. augusta (TASR) - Izraelská národná knižnica (NLI) predstavila v stredu dosiaľ nezvestný súbor písomností českého, po nemecky píšuceho spisovateľa židovského pôvodu Franza Kafku, čím sa skončil viac než desaťročie trvajúci právny spor medzi Izraelom a Európou týkajúci sa vlastníctva týchto dokumentov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


Autor svetoznámeho románu Proces počas pobytu v rakúskom sanatóriu, kde sa liečil z tuberkulózy, požiadal svojho blízkeho priateľa Maxa Broda, aby zničil všetky jeho listy a rukopisy. Po Kafkovej smrti v roku 1924 Brod, pochádzajúci z Prahy a taktiež židovského pôvodu, cítil, že nemôže splniť spisovateľove prianie a v roku 1939 ušiel aj s Kafkovými dokumentmi z vtedy nacistami okupovaného Československa do Tel Avivu.

Brod následne publikoval mnohé z jeho diel a zohral kľúčovú úlohu pri uvedení Kafku ako jednej z popredných literárnych postáv 20. storočia.

Po Brodovej smrti v roku 1968 nastali spory o vlastníctvo jeho archívu, ktorý sa následne rozdelil. NLI od roku 2008 bojovala o opätovné zhromaždenie zbierky a jej umiestnenie v Izraeli, pričom sa inštitúcia odvolávala na Brodov závet, v ktorom malo byť toto prianie uvedené.

Nemecko v máji po rozhodnutí súdu vo Wiesbadene odovzdalo Izraelu tisícky písomností a rukopisov, ktoré boli podľa Tel Avivu ukradnuté pred desaťročím a ponúknuté na predaj Nemeckým literárnym archívom v Marbachu a súkromným zberateľom.

Ďalšie časti zbierky sa nachádzali v spustnutom byte v Tel Avive a trezoroch miestnej banky. Posledná časť Brodovho archívu bola objavená v sejfe zürišského ústredia UBS, najväčšej švajčiarskej banky, a po súdnom rozhodnutí odovzdaná židovskému štátu.

Podľa vyjadrenia NLI bola väčšina materiálov publikovaná Brodom, ale korešpondencia medzi oboma priateľmi, ako aj Kafkove iné poznámky, denníky a úvahy poskytujú vzácny pohľad na jeho osobnosť. "Nie sú tu žiadne literárne prekvapenia, ale bez Maxa Broda by sme nevedeli, kým Kafka skutočne bol," uviedol predstaviteľ NLI.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kurz eura sa opäť dostal nad 1,12 USD/EUR
<< predchádzajúci článok
Vlaky z Bratislavy meškajú aj vyše hodiny, dôvodom je porucha na trati