Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júla 2018

Izraelský parlament zahlasuje o kontroverznom nacionalistickom zákoneIzraelský parlament, archívna snímka.Zdieľať
Izraelský parlament, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 18. júla (TASR) - Izraelský parlament bude ešte v stredu alebo v najbližších dňoch hlasovať o kontroverznej legislatíve, ktorá má definovať Izrael ako národný štát židovského ľudu.


Konečný návrh zákona o národnom štáte schválil v stredu dopoludnia príslušný parlamentný výbor, čo vydláždilo cestu k tomu, aby sa o ňom hlasovalo i pléne Knesetu, izraelského parlamentu, informuje agentúra AP.

Hlasovanie by sa mohlo uskutočniť už v stredu večer. Opozícia však avizovala obštrukcie, ktoré by ho mohli oddialiť až na štvrtok alebo piatok, napísal server Jerusalem Post.

Izraelská vláda tvrdí, že návrh predmetného zákona, ktorý bude mať ústavný charakter, zakotvuje do zákona židovský charakter krajiny. Kritici však tvrdia, že sa tým marginalizujú tamojší arabskí obyvatelia, ktorí tvoria približne 20 percent obyvateľstva, a ohrozuje sa izraelská demokracia.

Jedna klauzula tohto návrhu zákona dokonca degraduje arabčinu z oficiálneho postavenia na "zvláštne" postavenie. Zákonodarcovia z návrhu právnej normy odstránili klauzulu umožňujúcu zriadenie "samostatných komunít", čo bolo kritizované ako rasistické, a nahradili ju výrazom "židovské osídlenie".

Agentúra AP pripomína, že mnohí Izraelčania označujú zákon za diskriminačný a v sobotu proti nemu vo veľkom počte protestovali v uliciach Tel Avivu. Prezident Reuven Rivlin, ktorý často nezasahuje do domácej politiky, varoval pred článkami zákona zjavne nabádajúcimi k segregácii a znižovaniu štatútu arabského jazyka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OSN: Úspechy boja proti AIDS sú ohrozené
<< predchádzajúci článok
Ceny domov v Británii rástli v máji najpomalšie za takmer 5 rokov

Izraelský parlament zahlasuje o kontroverznom nacionalistickom zákone - diskusné fórum čitateľov