Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. septembra 2019

Izraelský premiér Netanjahu by chcel zostaviť silnú sionistickú vláduIzraelský premiér Benjamin Netanjahu, archívna snímka.Zdieľať
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Tel Aviv 18. septembra (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu uviedol, že čaká na výsledky utorňajších predčasných parlamentných volieb, ale je pripravený na rozhovory o zostavení "silnej sionistickej vlády". Informovala o tom agentúra AFP.


"V nadchádzajúcich dňoch vstúpime do rokovaní, aby sme zostavili silnú sionistickú vládu a zabránili (vzniku) nebezpečnej protisionistickej vlády," povedal na povolebnom zhromaždení v Tel Avive Netanjahu, ktorého strana Likud podľa exit pollov mierne zaostáva za centristickým blokom Modrá a biela bývalého náčelníka generálneho štábu Bennyho Ganca.

Na základe dvoch exit pollov získal Gancov blok Modrá a biela 33 až 34 kresiel, Netanjahuov Likud 31 až 33. Tretí exit poll však prisúdil obom 32 kresiel.

Podľa agentúry AFP Netanjahu naznačil ochotu rokovať o zostavení vlády širokej jednoty, o ktorej v povolebnom prejave pred ním hovoril Ganc, avšak toto slovné spojenie nepoužil.

Zmienka o "protisionistickej" vláde patrila podľa AFP stranám zastupujúcim arabskú menšinu v Izraeli, ktoré by podľa exit pollov mohli v novom 120-člennom parlamente (Knesete) tvoriť tretiu najväčšiu politickú silu. Tieto strany pred voľbami naznačili, že by ako premiéra podporili Ganca, čo by mohlo Netanjahua pripraviť o možnosť získať poverenie na zostavenie vlády.

Netanjahu je vo funkcii premiéra viac než desať rokov, čím je najdlhšie pôsobiacim predsedom vlády v histórii židovského štátu. Jeho povesť však v posledných rokoch poznačilo vyšetrovanie viacerých korupčných káuz, ktoré sa týkali Netanjahua alebo jeho manželky.

Po voľbách v roku 1996 sa Netanjahu stal najmladším izraelským premiérom (1996-99). Druhýkrát sa stal šéfom vlády po voľbách v roku 2009 a mandát obhájil aj v roku 2013. Po predčasných voľbách v marci 2015 získal štvrtý mandát.

Líder bloku Modrá a biela Benny Ganc vyzval na vládu širokej jednoty


Na zostavenie vlády širokej jednoty vyzval v stredu líder izraelského centristického bloku Modrá a biela Benny Ganc, ktorý bol v utorňajších predčasných parlamentných voľbách najväčším súperom premiéra Benjamina Netanjahua a jeho strany Likud. Informovala o tom agentúra AFP.

"Budeme pracovať na zostavení vlády širokej jednoty, ktorá bude vyjadrením vôle ľudu," povedal Ganc svojim priaznivcom na povolebnom zhromaždení v Tel Avive. Zároveň ich však upozornil, že je potrebné počkať na konečné výsledky volieb, ktoré by mali byť známe už v stredu.

Podľa exit pollov teda ani jeden z uvedených politických subjektov nebude kontrolovať väčšinu v 120-člennom parlamente (Knesete) bez podpory Avigdora Liebermana a jeho sekulárnej pravicovej strany Jisrael bejtejnu (Izrael náš domov).

Ústredná volebná komisia po zatvorení volebných miestností uviedla, že izraelských predčasných parlamentných volieb, ktoré boli druhými v priebehu piatich mesiacov, sa zúčastnilo 69,4 percenta oprávnených voličov.

Voľby boli vo všeobecnosti vnímané ako referendum o premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, ktorý stál na čele izraelskej vlády od roku 2009. Premiérom bol aj v rokoch 1996-99.

V súčasnosti je Netanjahu pod tlakom v súvislosti s obvineniami z korupcie. Okrem toho sa mu po predčasných voľbách z apríla nepodarilo napriek víťazstvu vytvoriť novú vládu, napísala agentúra AFP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda pokračuje vo výjazdoch v regiónoch, dnes bude rokovať v Čani
<< predchádzajúci článok
V prípade pohlavného zneužívania by mali vo Vatikáne súdiť 2 kňazov

Izraelský premiér Netanjahu by chcel zostaviť silnú sionistickú vládu - diskusné fórum čitateľov