Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. marca 2017

J. BAJÁNKOVÁ: Spomaľovanie súdov nevyriešia iba reformy



Situácia na súdoch, ktoré vlani opäť spomalili svoju rozhodovaciu činnosť, je nevyhovujúca. V reakcii na najnovšie štatistiky ministerstva spravodlivosti ...



Zdieľať
Jana Bajánková Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 3. marca (TASR) – Situácia na súdoch, ktoré vlani opäť spomalili svoju rozhodovaciu činnosť, je nevyhovujúca. V reakcii na najnovšie štatistiky ministerstva spravodlivosti o zaťaženosti súdov a dĺžke súdneho konania za rok 2016 to uviedla predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková.


Na okresných a krajských súdoch sa vlani predĺžilo rozhodovanie vo všetkých typoch súdnych agend, pri občianskoprávnych a obchodných sporoch dokonca výrazne. Podľa Bajánkovej na zvrátenie trendu nebude stačiť reforma, ktorú uskutočňuje ministerstvo pod vedením Lucie Žitňanskej (Most-Híd).

„Pre akékoľvek výraznejšie zlepšenia, najmä pokiaľ ide o dĺžku konaní, ktorá je skutočne nevyhovujúca, je nevyhnutné, aby boli nielen prijímané reformy, ale aby boli pre tieto reformy aj vytvárané adekvátne podmienky,“ zdôraznila šéfka Súdnej rady v stanovisku pre TASR.

Za nevyhnutnú podmienku zrýchľovania konaní Bajánková považuje zvýšenie počtu sudcov. Súdna rada vlani požiadala o posily v podobe 100 nových sudcovských miest, to však Žitňanská odmietla. Nezískala by totiž pre nich dodatočné zdroje, nakoľko rovnaký počet miest je permanentne neobsadený ako dôsledok zdĺhavého výberu nových sudcov.

Podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti Petra Bublu sú nepriaznivé minuloročné výsledky dôvodom, prečo Žitňanská od nástupu do funkcie presadzuje konkrétne opatrenia a riešenia. „Či už je to nová úprava upomínacieho konania, novela Exekučného poriadku, sudcovské zákony, ktoré schválila vláda, alebo pripravovaný audit súdov. Všetko to, čo sa ministerke podarilo presadiť v roku 2016, teraz postupne nadobúda účinnosť, dostáva sa do praxe,“ uviedol Bubla.

Prvé efekty zmien sa podľa ministerstva môžu prejaviť budúci rok, teda v štatistických výstupoch až v roku 2018. „Lebo najskôr je nevyhnutné, aby sa všetky opatrenia implementovali,“ vysvetlil hovorca rezortu.

Bajánková ocenila, že súdy aj v minulom roku dokázali znížiť množstvo agendy, ktorou sú zaťažené. „Zverejnené štatistiky potvrdili relatívne priaznivé smerovanie slovenských súdov, ktoré napriek nedostatočnému personálnemu obsadeniu tretí rok po sebe rozhodli väčší počet prípadov, ako bol počet doručených podaní. V praxi to znamená, že postupne klesá aj počet historicky nevybavených prípadov,“ skonštatovala.

Nepriaznivý výsledok z pohľadu dĺžky súdneho konania si predsedníčka Súdnej rady vysvetľuje tým, že sudcovia sa vlani museli adaptovať na mnohé významné zmeny v civilnom procese a pri elektronizácii súdnictva, ktorá v úvodnom štádiu predstavuje významné zaťaženie nielen pre sudcov, ale aj pre celý administratívny aparát.

Všeobecné súdy minulý rok vybavili celkom 1.121.731 prípadov, čo je o 47.511 viac, ako vlani prijali. Pomer vybavených a došlých vecí tak dosiahol 104,42 percenta. Poklesol však celkový počet prípadov, v ktorých dokázali vlani rozhodnúť. V roku 2015 totiž súdy vybavili 1,29 milióna vecí, čo predstavuje medziročný pokles o 13 percent.

Štatistiky ukazujú spomalenie rozhodovania. S výnimkou trestných konaní spadli okresné a krajské súdy na desaťročné minimum. Priemerná dĺžka v občianskoprávnych veciach v roku 2016 narástla na 17,94 mesiaca. V roku 2015 pritom súdom rozhodovanie týchto sporov trvalo 14,4 mesiaca. V najhoršom roku za posledné desaťročie – 2007 - to bolo len 15,1 mesiaca.

Podobne to bolo pri obchodných sporoch. Ich priemerná dĺžka bola vlani 19,18 mesiaca. Rok predtým išlo o 15,8 mesiaca a v najhoršom roku 2007 to bolo 17,0 mesiaca. Konanie vo veciach starostlivosti o maloletých trvalo v roku 2016 v priemere 7,67 mesiaca. Vyrovnal sa tým najhorší výsledok za desaťročie z roku 2007. Najlepšia situácia bola v trestných veciach (priemerná dĺžka konania 4,53). I tu sa ale zastavilo zrýchľovanie z predošlých troch rokov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šefčovič:Rokovať o brexite znamená rokovať o takmer 23.000 smerniciach
<< predchádzajúci článok
Briti hlasovali za odchod z EÚ, premiérka zvolila tvrdý brexit