Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2016

J. BAJÁNKOVÁ: Výber R. Procházku bol transparentný, férový a zákonný



Zvoleniu Radoslava Procházku za kandidáta na sudcu Všeobecného súdu EÚ predchádzal transparentný, férový a zákonný proces, ktorého súčasťou bolo i ...



Zdieľať
Jana Bajánková Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 28. novembra (TASR) – Zvoleniu Radoslava Procházku za kandidáta na sudcu Všeobecného súdu EÚ predchádzal transparentný, férový a zákonný proces, ktorého súčasťou bolo i zákonné vypočutie kandidátov. V liste pre poradný výbor, ktorý v Luxemburgu posudzuje vhodnosť tohto slovenského kandidáta to uviedla predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková. Text listu médiám poskytla jej kancelária.


Na dnešnom zasadnutí Rady Bajánková nechcela hodnotiť, či je najnovší vývoj ohľadom Procházkovej kandidatúry komplikácia. Výbor Súdneho dvora EÚ slovenského kandidáta vypočul 18. novembra, nerozhodol však. Od bývalého predsedu strany #Sieť požaduje predloženie ďalších dokladov. Okrem iného napríklad prepis rozhovoru s predsedom OĽaNO Igorom Matovičom o financovaní jeho prezidentskej kampane.

"Je to v rámci postupu, ktorý daný výbor zvolil. Nekomentujem ho, rešpektujem," uviedla k tomu Bajánková.

Poradný výbor umožnil Súdnej rade SR, aby sa vyjadrila k podaniu predsedu opozičnej strany SaS Richarda, ktorý napadol v Luxemburgu kandidatúru Procházku. Možnosť nevyužila. Podľa Bajánkovej bola lehota do 25. novembra, Rada však zasadá až dnes, a preto nemohla prijať uznesenie.

"Súdna rada rozhodla, rozhodnutie bolo prijaté desiatimi členmi v tajnom hlasovaní. Neviem vám k tomu a nemôžem nič iné povedať," odpovedala Bajánková na otázku, či si Rada stojí za morálnym profilom zvoleného kandidáta Procházku, ktorý poradný výbor ešte preveruje.

Člen Súdnej rady Jozef Vozár uviedol, že nie je požiadavkou výboru luxemburského súdu prekvapený. "Myslím si, že u sudcu je dôležitá, jednak odbornosť a jednak charakter. Takže zrejme odbornosť je u pána Procházku nespochybniteľná a teraz skúma súd v Luxemburgu aj túto druhú záležitosť," doplnil Vozár, ktorý pri tajnej voľbe Procházku nepodporil.

Iný člen Súdnej rady Dušan Čimo uviedol, že poradný výbor má právo si obstarať informácie, ktoré považuje za potrebné. Pripustil, že to môže byť problém pre Slovensko. "Z pohľadu toho čo viem, akého charakteru sú tie podklady, si zrejme chcú dotvoriť obraz o kandidátovi," vysvetlil.

"Vnímam to, akože sú dôslední a zrejme sa zaoberajú všetkými informáciami a podnetmi, ktoré došli zo Slovenska," uviedla ma margo požiadavky poradného výboru členka Rady Dana Bystrianska. "Ja som kládla akcent na odbornosť," odpovedala na otázku, či posudzovanie morálneho kreditu nemôže ohroziť Procházkovu kandidatúru.

"Myslím si, že taký kandidát, ako bol on, sa ešte neprezentoval z hľadiska uchádzačov, ktorí sa uchádzajú o sudcovskú prácu v medzinárodných sudcovských inštitúciách," vyzdvihla jeho odborné skúsenosti. "Každý, kto ide do politiky, riskuje. To sa mu nevyplatilo, myslím," doplnila.

"Konanie pred výborom je dôverné a ja jeho dôvernosť rešpektujem a zachovávam," reagoval pre TASR na vývoj ohľadom svojej kandidatúry samotný Procházka.

Kandidatúru sprevádza kritika v súvislosti s jeho účinkovaním v politike. V Luxemburgu ju napadol predseda najväčšej opozičnej parlamentnej strany SaS Richard Sulík. V liste adresovanom Európskemu súdnemu dvoru upozornil na nízky morálny kredit kandidáta a na netransparentné financovanie jeho dvoch politických kampaní, prezidentskej a parlamentnej. Luxemburský súd začal v tejto veci kontradiktórne konanie.

Procházka je už druhým kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. Pred ním neuspela kandidátka Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka. Súdna rada zvolila Procházku za ďalšieho kandidáta 19. septembra, vláda kandidatúru odsúhlasila 28. septembra. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá nemá post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ obsadený.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prievidza plánuje budúci rok hospodáriť s viac ako 33,5 milióna eur
<< predchádzajúci článok
OECD zlepšila odhad rastu svetovej ekonomiky