Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. augusta 2013

J. Jakubov: Odkaz povstania je najmä o odmietnutí akejkoľvek totality



Pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 69. výročia SNP na Námestí osloboditeľov v Košiciach 28. augusta 2013.



Zdieľať
Pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 69. výročia SNP na Námestí osloboditeľov v Košiciach 28. augusta 2013. Foto: TASR/František Iván
Košice 28. augusta (TASR) - Pietny akt kladenia vencov a kytíc pri príležitosti 69. výročia Slovenského národného povstania (SNP) uskutočnil sa dnes pri pamätníku Sovietskej armády a hrobe neznámeho vojaka na Námestí osloboditeľov v Košiciach. Spomienka na túto významnú historickú udalosť sa konala pod záštitou mesta Košice, Košického samosprávneho kraja, Obvodného úradu Košice a Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Košice.


Okrem oficiálnych hostí sa pietneho aktu zúčastnili aj žijúci pamätníci a účastníci bojov počas SNP. Osemdesiatosemročný Jaroslav Holý pre TASR povedal, že preňho sa povstanie začalo už koncom júla 1944, kedy sa zúčastnil akcie, počas ktorej sovietske lietadlá vysadili paradesantné jednotky v Železnom pod Prašivou. „Zoskočili v noci a ja ako čerstvý maturant som vybehol hore ráno o siedmej. V kosodrevine som našiel vojakov v uniformách československej armády. Bolo to dojímavé, na to sa nedá nikdy zabudnúť,“ dodal.

Vitálny dôchodca dodnes reprezentuje Slovensko na medzinárodných plaveckých súťažiach a, ako sa pochválil, má doma 350 medailí. „Aj v tomto roku som bol majster sveta vo svojej vekovej kategórii,“ pousmial sa. Pripomenul, že aj tieto športové úspechy mohol dosiahnuť vďaka nadporučíkovi SS Müllerovi z Hamburgu. „S otcom sme počúvali zakázané londýnske vysielanie v rádiu a on vkročil do izby. Čakali sme, že nás vyvedie na dvor a zastrelí, ale esesák nám povedal, že je proti Hitlerovi a že nám bude dodávať informácie o nemeckej armáde,“ spomína pán Holý. Doplnil, že po rokoch sa snažil kontaktovať tohto statočného muža, ale úrady v Hamburgu mu odpísali, že je to nemožné, lebo len v tomto meste žije viac ako 10.000 Müllerovcov.

Podľa košického viceprimátora Jána Jakubova je SNP úzko späté s históriou slovenského národa. „Slováci počas druhej svetovej vojny touto formou vyjadrili svoj nesúhlas s politikou Nemecka a s fašizmom,“ povedal Jakubov pre TASR. Zdôraznil, že slovenský národ bol vždy vnímaný ako národ pokojný, ktorý sa nedokázal postaviť nielen zlu, ale ani expanzii iných štátov, ale že práve SNP dokazuje, že Slováci dokážu v rozhodujúcej chvíli povedať svoje nie. „Preto je potrebné, aby odkaz povstania vnímali ľudia aj v súčasnosti, aby si uvedomili, že tu Slováci sú, majú svoju históriu a že naše územie patrí nám,“ doplnil.

Pripomenul, že v minulosti bol odkaz SNP ideologizovaný a pripisovaný komunistom, čo je vždy nebezpečné. „Nie je dobré spájať takéto prejavy s politikou, veď SNP sa zúčastnilo veľmi veľa ľudí, bez rozdielu národností. Okrem Slovákov tu bojovali aj demokrati z iných súčasných štátov Európy, takže to, čo nám režim vtĺkal do hlavy, nebolo správne,“ vyhlásil Jakubov s tým, že SNP bol najmä prejav odsudzujúci akýkoľvek totalitný systém a to je ten správny odkaz tejto historickej udalosti.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Povstaleckého veliteľa Ľ. Kukorelliho možno zabil sovietsky dôstojník
<< predchádzajúci článok
Myjava zažaluje ÚVO za marenie súdneho rozhodnutia