Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. apríla 2015

J. MIŠKOV: Pre pochybnosti o prevádzke VEG navrhol poslanecký prieskum



Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o neplatnosti nájomnej zmluvy k Vodnej elektrárni Gabčíkovo (VEG), ktoré dnes nadobudlo právoplatnosť, je v neprospech ...



Zdieľať
Juraj Miškov Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 28. apríla (TASR) – Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o neplatnosti nájomnej zmluvy k Vodnej elektrárni Gabčíkovo (VEG), ktoré dnes nadobudlo právoplatnosť, je v neprospech štátu. Novinárom to po skončení parlamentného hospodárskeho výboru povedal nezaradený poslanec Národnej rady SR Juraj Miškov. Reagoval tak na oznámenie premiéra Roberta Fica (Smer-SD), že vláda bude od talianskeho Enelu vymáhať 492 miliónov eur za neoprávnené užívanie elektrárne.


"Rozsudok súdu je v neprospech štátu, súd v podstate povedal, že štát pochybil pri uzatváraní zmluvy. Čiže ja si neviem dosť dobre predstaviť vymáhanie akýchkoľvek peňazí od Slovenských elektrární (SE), pretože tie konali v dobrej viere. Premiér môže v podstate vymáhať peniaze akurát sám od seba," myslí si Miškov.

Opozičný poslanec opakovane kritizoval prevzatie VEG do rúk štátu. "Prevádzkovanie VEG Vodohospodárskou výstavbou je z hľadiska prínosov pre verejné financie nevýhodnejšie, ako keď to prevádzkovali SE, ktoré majú oveľa viac možností, ako predávať vyrobenú elektrickú energiu," zdôraznil. Každý mesiac podľa neho dochádza k strate niekoľkých stoviek tisíc eur a za 20 rokov prevádzky môže prísť štát o viac ako 80 miliónov eur.

Miškov zároveň navrhol kolegom z výboru, aby uskutočnili poslanecký prieskum vo Vodohospodárskej výstavbe. "Aby sme zistili viac podrobností o tom, akým spôsobom dnes prevádzkuje VEG, za akých finančných podmienok a ako predáva elektrickú energiu. Pretože to vyzerá tak, že elektrinu, ktorú vyrobí VEG, nepredáva štát priamo, ale používa nejakého sprostredkovateľa," upozornil. Chcel by sa preto pýtať, či bolo urobené transparentné výberové konanie a akú má za predaj províziu.

Prieskum podporil predseda výboru Ján Hudacký (KDH) a Helena Mezenská (OĽaNO). Proti však boli poslanci vládneho Smeru-SD, ktorým chýbalo viac informácií. "Ja neodporúčam robiť žiadny poslanecký prieskum. Ide tam Najvyšší kontrolný úrad, vydržme a uvidíme, ako sa budú vyvíjať Slovenské elektrárne ďalej. Aby neboli úniky von a aby sa dostavali Mochovce," uviedol Dušan Muňko. Poslanci dnes o tomto návrhu nehlasovali, k téme sa vrátia na budúci týždeň.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ÚVZ SR: Na trhu sa objavil výrobok s neoznačeným obsahom pšenice
<< predchádzajúci článok
V prípade lekára Liptáka je začaté trestné stíhanie, neobvinila nikoho