Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. septembra 2016

J. NAĎ: Našich výrobcov v obrannom priemysle treba viac podporovať



Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik mimovládnej organizácie Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku.



Zdieľať
Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik mimovládnej organizácie Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku. Foto: Screenshot/Tablet.TV
Bratislava 15. septembra (TASR) – Vláda SR by mala prijať opatrenia, ktorými by pomohla slovenskému obrannému priemyslu, napríklad tým, že bude od našich firiem kupovať konkrétne produkty, ktoré vyrábajú. Pre TASR to uviedol Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik mimovládnej organizácie Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku.


„Primárnym záujmom každej vlády by malo byť zvýšiť export krajiny. Na to, aby sme ho dokázali zabezpečiť v obrannom priemysle, je potrebné pomôcť slovenským výrobcom tým, že budeme nakupovať ich techniku do Ozbrojených síl SR (OS SR). Bez toho, aby ich technika bola zavedená u nás, jednoducho nebudú mať šancu predať ju do zahraničia,“ uviedol Naď, podľa ktorého by prvotným krokom mal byť nákup aspoň niekoľkých kusov alebo modernizácia v menšom meradle.

Dodal, že stanovisko o podpore nášho obranného priemyslu mali vo svojom komuniké viaceré vlády SR. „Pravdou však je, že sa toho príliš veľa nepodarilo. Na rozdiel napríklad od našich poľských spojencov pomáhame vlastnému obrannému priemyslu menej, ako by sme mali. Treba sa opýtať, koľko z techniky, ktorú nakúpili OS SR či Policajný zbor SR, pochádza od slovenských výrobcov, prípadne do akej miery slovenské firmy participujú v subdodávkach pre zahraničných dodávateľov,“ podotkol bezpečnostný analytik.



Slovensko pritom podľa jeho slov má špičkové kapacity, aby dokázalo byť lídrom v rámci Európskej únie i Severoatlantickej aliancie (NATO) nielen v oblasti likvidácie prebytočnej munície a v zbrojárskom priemysle ako takom, ale i v oblasti odmínovania. „Máme tu spoločnosť Way Industries z Krupiny, výrobcu odmínovacích zariadení Božena, ktorý v podstate na Slovensku nemá konkurenciu a patrí medzi špičku vo svete,“ povedal Naď s tým, že máme dobré signály aj z rokovania NATO vo Varšave, kde SR dostala do svojej správy zverenecký fond na odmínovanie Ukrajiny.

„To bola veľmi dôležitá administratívna súčasť procesu, kde by sme dnes mali prejsť do konkrétnych krokov a v rámci nich zapojiť slovenský obranný priemysel tak, ako to je možné. Sme naozaj špičkou a dokazujeme to v mnohých oblastiach sveta, tak prečo by sme nepomohli aj vláde SR napĺňať záväzky, ktoré má voči NATO a konkrétnymi opatreniami pomohli aj Ukrajincom s veľkým množstvom mín, ktoré majú najmä na východnej hranici,“ zakončil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúska vláda vyplatí pôdohospodárom škody spôsobené mrazom a snehom
<< predchádzajúci článok
Export z eurozóny a z EÚ aj ich obchodný prebytok v júli klesli