Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. augusta 2013

J.Pastorek:Veda v SR nemá dlhodobo také postavenie,aké by si zaslúžila



Veda, výskum a inovácie dlhodobo nemajú na Slovensku také postavenie, aké by si zaslúžili. Ako pre TASR konštatoval predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) ...



Zdieľať
Jaromír Pastorek Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 22. augusta (TASR) - Veda, výskum a inovácie dlhodobo nemajú na Slovensku také postavenie, aké by si zaslúžili. Ako pre TASR konštatoval predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek vyspelé krajiny v okolí SR investujú do tejto oblasti aj v čase krízy podstatne viac peňazí, pretože vedia, že to prinesie hospodársky rast.


"Vyžaduje si to podporu z verejných zdrojov, ale keď budeme iba škrtať, tak sa nikdy nedostaneme na tie ciele, ktoré sme si stanovili," upozornil s tým, že pokiaľ priemer výdavkov v krajinách EÚ je 1,82 % hrubého domáceho produktu (HDP), na Slovensku nedosahuje ani pol percenta HDP. "Cieľ, ktorý si dala táto vláda, je taký, že do roku 2020 to bude 1,2 percenta HDP. Avšak počíta sa s tým, že to bude z verejných a privátnych zdrojov, ideálne v pomere 1:2," priblížil. V súčasnosti sa tento pomer pohybuje na úrovni približne 1:1.

Z toho podľa Pastoreka vyplýva, že sa na raste na úroveň 1,2 percent má vo výraznej miere podieľať privátny sektor. Poznamenal, že na to, aby sa tak stalo, treba pre neho niečo spraviť, napríklad v podobe daňových úľav. "Avšak on nebude financovať vedu, ak na ňu pôjde málo z verejných zdrojov. Je to začarovaný kruh. Nemôžeme sa spoliehať na to, že nám to niekto vykryje. Spomínam si na množstvo argumentov v minulosti, prečo sa na vedu nedalo dať viacej financií. Je to aj v tom, že politici nemajú v povedomí to, že do tejto oblasti treba viac investovať," podčiarkol, pričom pripomenul, že rozpočet SAV je na takej úrovni, ktorá doslova umožňuje ich prežitie.

Peniaze akadémia urgentne zháňa aj na vykrytie spoločných projektov, na ktorých sa zhodli s tureckou stranou. "Výsledok je trošku smutný - Turecko by chcelo financovať šesť projektov a my máme len na tri, možno na štyri," uviedol Pastorek. Ide o oblasť matematiky a materiálového výskumu. Ankara investovala minulý rok do výskumu a vývoja päť miliárd eur.

Vedecká delegácia tento týždeň sprevádzala prezidenta SR Ivana Gašparoviča na jeho oficiálnej návšteve v Turecku. Pastorek priblížil, že išlo o potvrdenie spolupráce, pretože prvé kontakty už začali pre niekoľkými mesiacmi. Takúto formu SAV praktizuje aj s inými krajinami, ako je napríklad Taiwan. Podobnú dohodu uzatvárajú s Japonskom. "Hľadá sa pri nich prienik tak, aby boli spoločné projekty, ktoré potom spolufinancujeme, zaujímavé pre obe strany," opísal.

Pastorek to považuje za veľmi dobrú formu kooperácie, ktorú SAV preferuje viac ako široké projekty EÚ. "Bilaterálne sú oveľa viac efektívnejšie a flexibilnejšie. Chceli by sme ich čo najviac," dodal predseda SAV.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Univerzitnej knižnici vo Vroclavi pomáhajú technológie IBM
<< predchádzajúci článok
JOBS – ikona 21. storočia