Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

16. novembra 2019

J. Vojtek: Komunizmus tu stále smrdí, ale verím, že sa to čistíNa snímke Jaro Vojtek.Zdieľať
Na snímke Jaro Vojtek. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 16. novembra (TASR) - Revolučný November '89 zastihol slovenského filmára Jara Vojteka na náhradnej vojenskej službe v Dukle Trenčín, kde strážil chladiace zariadenie zimného hokejového štadióna. "Pamätám si, ako som vo vojenskej uniforme šiel na námestie a ľudia ma objímali. Ale mali obavy. Zazneli hlasy ako: 'Vojaci, dúfam, že nás necháte a nezaútočíte.' A ja som v živote ani pušku nevidel. Bolo to veľmi spontánne," povedal pre TASR Vojtek.


"Myslím si, že je to dlhodobý pôrod. Nešli sme cisárskym rezom, ale je to živý dlhodobý pôrod, ktorý sa stále uskutočňuje, ale vidím v tom obrovskú nádej. Cez bolesti, cez ktoré sa Slovensko očisťuje, sa dostávame už k morálnejším súvislostiam," hodnotí vývoj po Novembri '89 Vojtek, ktorý minulý mesiac na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava uviedol v svetovej premiére svoj najnovší dokument Raj na zemi. Venuje sa v ňom reportérovi Andrejovi Bánovi, ktorý tri desaťročia zaznamenáva príbehy obetí vojen či prírodných katastrof od Kosova cez Gruzínsko či Afganistan až po Haiti.

"Veľa ľudí sa pýta, prečo zákony nefungujú, sú porušované, ale ja si myslím, že zákony tu máme dobré, že je to v ľuďoch. Stále tu cítiť vietor komunizmu, v ktorom ľudia boli naučení žiť, a to akoby bol nejaký nános, stále sa to praktizuje, komunizmus tu stále smrdí, ale verím, že sa to čistí," vyhlásil 50-ročný filmár, ktorý zaujal snímkami My zdes (2005), Hranica (2009), Cigáni idú do volieb (2012), ale aj hraným debutom Deti (2012).

Vojtek momentálne dokončuje celovečerný dokument o Slovákoch, ktorí cestujú za prácou do zahraničia. "Je to taký trojportrét opatrovateľky v Rakúsku, kamionistu a partie chlapov z východu, ktorí robia po celej Európe sadrokartóny," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štefan Štec získal platinovú platňu a vydáva nový album Duje vitor
<< predchádzajúci článok
Jubilejný ročník Noci divadiel sa nesie v znamení Nežnej revolúcie

J. Vojtek: Komunizmus tu stále smrdí, ale verím, že sa to čistí - diskusné fórum čitateľov