Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2017

J.WEIDMANN: ECB nemôže držať úrokové sadzby nízko príliš dlhoNa snímke Európska centrálna banka vo Frankfurte.Zdieľať
Na snímke Európska centrálna banka vo Frankfurte. Foto: TASR/AP
Frankfurt nad Mohanom 12. októbra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) by nemala držať úrokové sadzby na nízkej úrovni príliš dlho, uviedol šéf Bundesbank Jens Weidmann. ECB by podľa neho mala rýchle sprísniť menovú politiku počas obdobia rastu ekonomiky.


Obdobie nízkych úrokových sadzieb by "nemalo trvať dlho a v časoch rastu je potrebné pritiahnuť opraty menovej politiky rýchlo a dôsledne," povedal Weidmann v rozhovore pre WirtschaftsWoche.

Ekonomický vývoj v eurozóne sa aktuálne nachádza vo fáze expanzie. "Očakávame, že vyťaženosť kapacít stúpne a cenové tlaky sa zvýšia. To otvára vyhliadky na normalizáciu menovej politiky," uviedol guvernér nemeckej centrálnej banky. "Ak sa zvýšia cenové tlaky, musíme sprísniť menovú politiku. A nemôžeme pritom brať ohľady na dlhové záťaže štátov." Weidmann tiež upozornil, že ECB nebude mať priestor na manévrovanie, keď príde k poklesu ekonomiky.

Weidmann očakáva, že tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa dostane k inflačnému cieľu ECB. Aktuálne sa síce ešte pohybuje pod cieľom ECB, dôvodom sú však podľa neho dočasné faktory, ako je znižovanie dlhov vlád, firiem a domácností. Weidmann tiež nesúhlasí so znížením inflačného cieľa. "Ak zmeníme inflačný cieľ, hrozí, že cenové očakávania zostanú neukotvené, čo nám ako centrálnej banke ešte viac skomplikuje život. Poškodilo by to našu dôveryhodnosť."

ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvoma percentami.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sme rodina chce zmierniť podmienky nároku na základný bankový produkt
<< predchádzajúci článok
DULEBA: V Európe sú dve energetické identity, potrebná je komunikácia

J.WEIDMANN: ECB nemôže držať úrokové sadzby nízko príliš dlho - diskusné fórum čitateľov