Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. decembra 2010

Ján Langoš sa vráti na Námestie SNP



Zľava: PR manažérka Nadácie Jána Langoša Natália Bokníková a správca nadácie Filip Vagač počas tlačovej besedy kde predstavili tohtoročných laureátov Ceny Jána Langoša a ďalší postup v kauze zvesenia busty Jána Langoša ...



Zdieľať
filip vagac Zľava: PR manažérka Nadácie Jána Langoša Natália Bokníková a správca nadácie Filip Vagač počas tlačovej besedy kde predstavili tohtoročných laureátov Ceny Jána Langoša a ďalší postup v kauze zvesenia busty Jána Langoša Štefanom Harabinom z budovy Najvyššieho súdu SR. Bratislava, 7. december 2010.Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) - Pamätná tabuľa Jána Langoša sa vráti na Námestie SNP. Nie však na budovu Najvyššieho súdu SR, bývalú budovu Ústavu pamäti národa (ÚPN), z ktorej ju začiatkom roka pre rekonštrukciu budovy zvesili robotníci.


Nadácia Jána Langoša postaví na chodníku pred budovou súdu stélu, na ktorú pamätnú tabuľu umiestni. V piatok 10. decembra ju na Námestí SNP odhalí minister vnútra Daniel Lipšic.

"Postavíme stélu na chodníku zruba 50 cm pred budovou tam, kde tá tabuľa pôvodne aj stála. Bude to taký, dá sa povedať, stredoeurópsky unikát," uviedol na dnešnej tlačovej besede správca Nadácie Jána Langoša Filip Vagač. Nadácia sa pre tento krok rozhodla po tom, čo najvyšší súd odmietol opätovné umiestnenie tabule na pôvodné miesto. Nadácia preto začala rokovať s bratislavským magistrátom a vedením Starého Mesta a požiadala o stavebné povolenie, aby mohla tabuľu umiestniť na stélu pred budovu. "Tá história sa nedá prepísať a myslíme si, že tá tabuľa má byť na tom mieste," konštatoval Vagač.

Po tom, čo sa ÚPN musel po ukončení nájmu zo strany ministerstva spravodlivosti presťahovať do náhradných priestorov na ministerstve dopravy, ostala pamätná tabuľa na priečelí budovy na námestí SNP. Ministerstvo spravodlivosti pod vedením exministra Štefana Harabina však budovu bezodplatne previedlo na najvyšší súd, ktorý začal budovu rekonštruovať, tabuľu robotníci zvesili. Tabuľa bola niekoľko mesiacov uložená v škatuli. Po tom, čo sa o situáciu začala zaujímať agentúra SITA, najvyšší súd tvrdil, že nepozná majiteľa tabule a keďže "nemôže nakladať s cudzím majetkom", nemá právo nainštalovať ju späť.

Vagač však dnes zopakoval, že Nadácia Jána Langoša najvyšší súd kontaktovala, na opätovnom umiestnení tabule sa však so súdom dohodnúť nevedeli. Pamätná tabuľa bola na budovu Ústavu pamäti národa osadená 17. novembra 2007. Po smrti Jána Langoša sa vo verejnej zbierke na jej vyhotovenia poskladali Langošovi priatelia a známi. Ján Langoš tragicky zahynul 15. júna 2006 po tom, čo vo veľkej rýchlosti narazil autom do multikáry naloženej šrotom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Eximbanka podporila export sumou 2,371 mld. eur
<< predchádzajúci článok
ČÍNA: Stúpenci Lioua sú klauni