Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júna 2014

Jana Nagyová dostala ročnú podmienku za zneužitie spravodajcov



Obvodný súd pre Prahu 1 uznal dnes za vinnú niekdajšiu šéfku premiérovho sekretariátu Janu Nagyovú, teraz Nečasovú. V časti kauzy, ktorá sa týka zneužitia Vojenského ...



Zdieľať
Jana Nagyová Foto: i3.cn.cz/
Praha 30. júna (TASR) - Obvodný súd pre Prahu 1 uznal dnes za vinnú niekdajšiu šéfku premiérovho sekretariátu Janu Nagyovú, teraz Nečasovú. V časti kauzy, ktorá sa týka zneužitia Vojenského spravodajstva, dostala trestným príkazom ročný podmienečný trest s odkladom na štyri roky. Rovnako dlhý čas nesmie pracovať v štátnej správe.


Trest zverejnila Česká televízia (ČT), ale serveru iDNES.cz ho potvrdil olomoucký vrchný štátny zástupca (prokurátor) Ivo Ištvan, ktorý dozoruje celú kauzu Nagyovej.

Prípad sa tým nekončí. Žalobcovia totiž proti rozhodnutiu súdu podali rozklad, teda opravný prostriedok. "Domnievame sa, že by sa táto vec mala prerokovať na hlavnom pojednávaní," dodal Ištvan.

Bývalá šéfka sekretariátu premiéra Petra Nečasa (ODS) nechala podľa obžaloby sledovať vtedajšiu premiérovu manželku Radku Nečasovú. Nezákonné sledovanie naplánovala v novembri 2012. Predstaviteľom Vojenského spravodajstva zaobstarala fotografiu Radky Nečasovej a tiež adresu. Na sledovaní sa dohovorila s generálmi Ondrejom Páleníkom, Milanom Kovandom a plukovníkom Janom Pohůnkom.

V marci 2013 dala Nagyová sledovať aj svojho šoféra Jiřího Pertla a jeho priateľku z úradu vlády Alenu Hegrovú. Dôvodom bola podľa policajtov snaha zabrániť špekuláciám novinárov o jej vzťahu s Nečasom.

Súd dnes zastavil takisto stíhanie spravodajcu Pohůnka. Postup Páleníka a Kovandu v tejto kauze posúdi ministerstvo obrany, uviedol portál iDNES.cz.

Súd zastavil stíhanie spravodajcu Pohůnka z kauzy Nagyová

Obvodný súd pre Prahu 1 zastavil stíhanie spravodajcu Jana Pohůnka z kauzy Jany Nagyovej (teraz Nečasovej). Pohůnek bol obvinený zo zneužitia Vojenského spravodajstva. Podľa súdu jeho konanie nie je trestným činom. Žalobca sa môže proti rozhodnutiu do troch dní odvolať, informoval dnes český portál iDNES.cz.

Spravodajcov advokát Michal Hráský pre Českú televíziu (ČT) uviedol, že s klientom zvažujú ďalšie právne kroky a nevylučujú ani to, že budú žiadať odškodnenie. "Celá kauza ho zasiahla veľmi citeľne. Prišiel o zamestnanie, nemohol žiadne nájsť a došlo k dosť veľkej dehonestácii jeho osoby," dodal advokát.

Šéf olomouckého vrchného štátneho zastupiteľstva Ivo Ištvan, ktorý dozoruje kauzu Nagyová, sa zatiaľ nechcel k informáciám vyjadriť, pretože ešte nemal v rukách rozhodnutie obvodného súdu pre Prahu 1.

Pre žalobcu nie je zastavenie stíhania príliš dobrá správa. V máji rozdelili prípad Nagyová na dve časti a tú, ktorá sa týka práve zneužitia Vojenského spravodajstva, chceli čo najskôr poslať na súd. Ako sa teraz bude prípad vyvíjať ďalej, nie je zatiaľ príliš jasné. Podľa ČT však súd rozhodol, že nepotrestá ani ďalších dvoch aktérov údajného zneužitia Vojenského spravodajstva - Ondřeja Páleníka a Milana Kovandu. Ich prípadné porušenie zákona má posúdiť ministerstvo obrany. Na súde všetkým hrozili za zneužitie právomocí až tri roky väzenia.

Pohůnkovo stíhanie súviselo s časťou prípadu Jany Nagyovej. Tá ako šéfka sekretariátu vtedajšieho českého premiéra Petra Nečasa (ODS) predminulý rok v novembri zorganizovala a usmerňovala nezákonné sledovanie vtedajšej Nečasovej manželky Radky. Predstaviteľom Vojenského spravodajstva údajne zaobstarala jej fotografiu a adresu.

Na sledovaní sa podľa žalobcov bez vedomia ministra obrany dohovorila s generálmi Ondrejom Páleníkom, Milanom Kovandom a Janom Pohůnkom. Práve on bol podľa polície tou osobou, ktorá na príkaz svojich nadriadených Páleníka a Kovandu zaistil sledovanie Radky Nečasovej.

Pohůnek sa bránil tým, že to nebolo sledovanie, ale určitá modifikácia obrany proti sledovaniu. Spravodajcovia podľa neho mali za úlohu zistiť, či Radu Nečasovú nesleduje niekto iný. Pohůnek navyše opakovane tvrdil, že s Nagyovou nikdy nekomunikoval a ako vojak iba počúval príkazy svojich nadriadených.

"Som asi prvý dôstojník tohto štátu, ktorého stíhajú za to, že splnil rozkaz," povedal vlani v novembri webu iDNES.cz Pohůnek.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavská teplárenská prehrala spor, Pente zaplatí vyše 26 mil. eur
<< predchádzajúci článok
SR vlani konsolidovala viac, ako požadovali fiškálne pravidlá EÚ