Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. januára 2014

Janukovyč podpísal sériu zákonov, ktoré Brusel kritizuje



Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč



Zdieľať
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč Foto: TASR/AP
Kyjev 17. januára (TASR) - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč podpísal dnes sériu zákonov zameraných na obmedzenie verejných protestov, ktoré v stredu prijal ukrajinský parlament v mimoriadne zrýchlenom konaní. Spôsob schválenia zákonov vyvolal odsudzujúce reakcie zo strany západných predstaviteľov.


Ukrajinský prezidentský palác podľa agentúry Reuters na svojej internetovej stránke stručne oznámil, že "prezident podpísal novú sériu zákonov".

Poslanci Strany regiónov prezidenta Janukovyča v noci na dnes odobrili legislatívne zmeny, vrátane zákazu stavania nepovolených stanov na verejných priestranstvách a zavedenia trestnoprávnej zodpovednosti za ohováranie vládnych predstaviteľov, ktoré sú podľa pozorovateľov zamerané na obmedzenie proeurópskych a protivládnych protestov. Proti týmto legislatívnym zmenám už vyjadrili protesty predstavitelia Európskeho parlamentu ako aj šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

Ukrajina sa vracia k diktatúre

Martin Schulz Foto: TASR/AP
Dvere Ukrajiny do Európskej únie sú stále otvorené, ale musíme vidieť jasné záväzky zo strany Ukrajiny, že to v oblasti integrácie myslí vážne, vyhlásil dnes predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz. Najnovší vývoj udalostí na Ukrajine podľa neho odkláňa Kyjev od proeurópskeho smerovania.

Predseda EP sa zaradil do série európskych štátnikov a politikov, ktorí vyjadrili obavy z politického vývoja na Ukrajine potom ako parlament v Kyjeve v noci na dnes prijal legislatívne úpravy, ktoré by mohli obmedziť základné slobody občanov.

Schulz vyjadril hlboké obavy z toho, že ukrajinskí poslanci odobrili také zákony, ktoré zabránia slobode zhromažďovania a prejavu a obmedzia činnosť mimovládnych organizácií.

"Ak sa tieto zmeny stanú zákonom, posunú Ukrajinu späť k jeho autoritárskej, sovietskej minulosti," upozornil Schulz. Zdôraznil pritom, že nedostatok transparentnosti a porušovanie parlamentnej procedúry nie sú vhodnými spôsobmi na presadzovanie zákonov.

Schulz vyzval prezidenta Viktora Janukovyča, aby nepodpísal návrhy zákonov, ktoré prijatých v noci na dnes a zabezpečil, aby všetky zmeny právnych predpisov boli v súlade s medzinárodnými záväzkami Ukrajiny.

"Dvere pre integráciu Ukrajiny do Európskej únie zostávajú stále otvorené. Napriek tomu musíme vidieť jasný záväzok zo strany ukrajinských orgánov, že to myslia vážne a úprimne s európskou integráciou. Najnovší vývoj udalostí nielen že je neúctou voči ľuďom protestujúcim na námestí Majdan, ale môže tiež odkloniť Ukrajinu od jej európskeho smerovania a od civilizovaného sveta," povedal Schulz.

Lajčák je rozčarovaný

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Foto: TASR
Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bezprostredne po schválení kontroverzných zákonov v ukrajinskom parlamente vyjadril rozčarovanie nad prijatím spomínaných legislatívnych noriem a nad spôsobom, akým boli schválené. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ).

Podľa Lajčáka uvedený spôsob schválenia zákonov nie je cestou na dosiahnutie zmierenia a nájdenia východiska zo súčasnej politickej krízy na Ukrajine. Slovenská republika si praje, aby Ukrajina nezišla z cesty, ktorá ju približuje k užšej spolupráci a partnerstvu s EÚ a aby sa nedostala do izolácie, píše sa v komuniké MZVaEZ SR.

Ukrajinský parlament 16. januára bez diskusie, len s oznámením názvov zákonov a ich registračných čísiel, schválil celý rad právnych noriem alebo zmien, ktoré dnes predseda parlamentu Volodymyr Rybak bez výhrad podpísal. Na dnešnej tlačovej konferencii Rybak uviedol, že si je vedomý nesúhlasných reakcií opozície, ktoré zvolený postup vyvolá.

Medzi podpísanými dokumentmi je aj zákon zavádzajúci trestnú zodpovednosť za extrémizmus či za hanobenie vojenských pamätníkov. Ďalší zo zákonov zavádza do ukrajinského zákonodarstva aj pojem "zahraničný agent", iným sa zakazuje rozkladanie stanov na verejných priestranstvách bez povolenia. Novinkou je aj trestnoprávna zodpovednosť za ohováranie vládnych predstaviteľov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Benedikt XVI. prepustil takmer 400 pedofilných kňazov
<< predchádzajúci článok
Radičová pre CNBC: Európa stratila smer