Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júla 2011

Japonská firma trestala strojvodcov umývaním záchodovJaponská železničná spoločnosť JR West musí odškodniť svojich zamestnancov za jej "vzdelávací" program, v rámci ktorého trestalo svojich pracovníkov za meškanie alebo chyby. ...Zdieľať
vlak TOKIO 28. júla (WEBNOVINY) - Japonská železničná spoločnosť JR West musí odškodniť svojich zamestnancov za jej "vzdelávací" program, v rámci ktorého trestalo svojich pracovníkov za meškanie alebo chyby.


Súčasťou takýchto trestov bolo okrem iného aj čistenie záchodov či kosenie trávnika.

Súd v Osake však v stredu rozhodol, že praktiky spoločnosti známej svojou precíznosťou prekročili hranice a svojimi výchovnými metódami porušili ľudské práva a osobné slobody svojich pracovníkov. Celkové odškodné pre 61 strojvodcov a ďalších zamestnancov súd vyčíslil na 6,2 milióna jenov, v prepočte asi 80-tisíc eur.

Železničná spoločnosť trestala svojich zamestnancov napríklad za oneskorené príchody svojich súprav na stanicu, tesné minutie priestoru určeného pre zastavenie vlaku či niekoľkominútové meškanie do práce. Po zistení nedostatku nariaďovala tresty v podobe umývanie záchodov, kosenia trávnikov či absolvovania niekoľkomesačných výchovných programov.

Žalobu na spoločnosť podali jej zamestnanci v roku 2006, rok po tom, ako došlo v Japonsku k najhoršej železničnej nehode v modernej histórii krajiny. Zomrelo pri nej 107 ľudí a stáť za ňou mali práve kontroverzné praktiky spoločnosti JR West.

V roku 2005 totiž vlak spoločnosti zišiel z koľajníc a narazil do budovy, pričom za príčinu nehody bola označená neprimeraná rýchlosť súpravy. Japonská vyšetrovacia komisia sa v roku 2007 zhodla, že príčinou vysokej rýchlosti vlaku bol strach strojvodcu z potenciálneho trestu od manažmentu JR West za meškanie.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sarajevo poslalo delá z vojny na Balkáne do Afganistanu
<< predchádzajúci článok
Harabin sa chce súdiť so štátom v Štrasburgu