Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. januára 2013

Japonská vláda si zavolala na koberček čínskeho veľvyslanca



Nová japonská vláda si v utorok prvýkrát od svojho nástupu predvolala čínskeho veľvyslanca v Tokiu, aby "dôrazne protestovala" proti vysielaniu lodí do blízkosti súostrovia vo Východočínskom ...



Zdieľať
ostrovy vo vychodocinskom mori TOKIO 8. januára (WEBNOVINY) - Nová japonská vláda si v utorok prvýkrát od svojho nástupu predvolala čínskeho veľvyslanca v Tokiu, aby "dôrazne protestovala" proti vysielaniu lodí do blízkosti súostrovia vo Východočínskom mori, ktoré si nárokujú obe ázijské veľmoci.


Ministerstvo zahraničných vecí od Pekingu požaduje ukončenie takejto politiky, pričom reaguje na pondelňajšie hlásenie pobrežnej stráže o prítomnosti štyroch plavidiel čínskeho námorníctva pri sporných ostrovoch, pre ktoré Japonci používajú názov Senkaku. Rezort diplomacie sa v tejto veci ešte v pondelok spojil s čínskym veľvyslanectvom, zatiaľ čo v utorok svoj protest tlmočilo priamo veľvyslancovi Čchengovi Jung-chuovi.

Tokio si predvolalo zástupcu Číny aj 13. decembra, keď sa sťažovalo na údajné narušenie japonského vzdušného priestoru čínskym lietadlom. Išlo pritom o prvý takýto prípad, odkedy armáda začala oblasť v roku 1958 sledovať. O necelé dva týždne sa vrátil do kresla japonského premiéra nacionalista Šinzo Abe, ktorý sľubuje ráznejší postup voči Pekingu.

Neobývané súostrovie je predmetom dlhoročného územného sporu medzi Japonskom a Čínou, ktorý v poslednom období prerástol do krízy vo vzájomných vzťahoch. Japonsko sporné územie kontroluje od roku 1885, Čína však tvrdí, že jej patrí už od 16. storočia. Opätovný záujem o súostrovie vyvolalo zistenie, že v okolitých vodách sa nachádzajú významné náleziská zemného plynu a ropy.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Opoziční ´mušketieri´sa spojili, chcú si vypočuť prezidenta
<< predchádzajúci článok
Epilepsia a migréna majú spoločný genetický základ