Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. marca 2019

Japonská vláda zhoršila hodnotenie vývoja ekonomiky



Japonská vláda tento mesiac zhoršila hodnotenie vývoja ekonomiky, prvýkrát za tri roky. Odôvodnila to poklesom exportu a priemyselnej výroby pre obchodnú vojnu medzi USA a Čínou.



Zdieľať
Foto: TASR/AP
Tokio 20. marca (TASR) - Japonská vláda tento mesiac zhoršila hodnotenie vývoja ekonomiky, prvýkrát za tri roky. Odôvodnila to poklesom exportu a priemyselnej výroby pre obchodnú vojnu medzi USA a Čínou.


Úrad vlády, ktorý pomáha koordinovať vládnu politiku, vo svojej správe v stredu uviedol, že ekonomika sa síce postupne zotavuje, ale export a priemyselná produkcia vykazujú známky slabosti. Hodnotiaca správa, ktorú aktualizuje každý mesiac, tak načrtla pesimistický výhľad, keďže oslabenie exportu a priemyslu môže nejaký čas pokračovať.

Toto hodnotenie by mohlo vyvolať tlak na vládu, aby odložila zvýšenie dane z predaja naplánované na október. A špekuluje sa tiež, že centrálna banka (Bank of Japan, BoJ) podnikne určité kroky na posilnenie hospodárskeho rastu.

Export z Japonska vo februári klesol už tretí mesiac po sebe a priemyselná produkcia sa v januári znížila najstrmšie za jeden rok, keďže spor medzi Washingtonom a Pekingom spomalil čínske hospodárstvo a znížili dopyt po súčiastkach pre mobilné telefóny a čipy z Japonska.

Úrad vlády vo svojej správe zhoršil odhad vývoja priemyselnej produkcie už druhý mesiac po sebe, pričom uviedol, že vykazuje známky slabosti a stagnácie.

No aj napriek škodám spôsobeným obchodnou vojnou by japonská ekonomika mala naďalej mierne rásť, pretože spotrebiteľské a kapitálové výdavky stúpajú.

Vláda v marcovej správe potvrdila, že výdavky domácností sa zotavujú a kapitálové výdavky sa zvyšujú.

Existujú však obavy, že firmy začnú redukovať svoje kapitálové výdavkov v novom fiškálnom roku, ktorý sa začína v apríli 2019 pre neistotu v súvislosti s globálnym obchodom.

Japonský výrobný sektor zasiahol spor Číny a USA, pretože vyváža elektronické súčiastky a investičný tovar do Číny, kde sa používajú na výrobu hotových výrobkov určených pre Spojené štáty.

Vláda v Tokiu plánuje zvýšiť v októbri daň z predaja na 10 % z 8 %, ale existujú obavy, že to oslabí spotrebiteľské výdavky a poškodí hospodársky rast.

BoJ minulý týždeň znížila svoj pohľad na export a produkcie, ale ponechala svoju politiku radikálneho uvoľňovania nezmenenú.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Holandská polícia pokračuje vo vyšetrovaní streľby v električke
<< predchádzajúci článok
V bankovníctve na Slovensku pracovalo vlani viac ľudí