Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. augusta 2009

Japonského astronauta na Zemi čakalo suši



Japonského astronauta Koichiho Wakatu čakalo po piatkovom pristátí raketoplánu Endeavour suši a čistá spodná bielizeň. Wakata, ktorý dnes oslavuje 46. narodeniny, sa na Zem vrátil po vyše štyroch ...



Zdieľať
BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) - Japonského astronauta Koichiho Wakatu čakalo po piatkovom pristátí raketoplánu Endeavour suši a čistá spodná bielizeň. Wakata, ktorý dnes oslavuje 46. narodeniny, sa na Zem vrátil po vyše štyroch mesiacoch na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). "Ešte sa pri chôdzi cítim trošku neisto, no je mi úžasne," povedal Wakata v piatok novinárom. Ako doplnil, narodeniny by chcel osláviť kopou suši a tortou. Ešte pred odchodom z obežnej dráhy Wakata prezradil, že jeho prvým jedlom na Zemi by malo byť suši a po návrate do Japonska sa chce vykúpať v horúcom prameni. Najviac sa však tešil na stretnutie so svojou nemeckou manželkou a 11-ročným synom, ktorí na jeho návrat čakali v Kennedyho vesmírnom stredisku. Wakata bol prvým japonským dlhodobým členom posádky ISS. Vo vesmíre sa venoval predovšetkým práci na pokusoch v japonskom laboratóriu Kibo (Nádej). V posádke ISS ho nahradil Američan Tim Kopra.


Japonský astronaut, ktorý bol vo vesmíre už po tretí raz, sa na palube raketoplánu Endeavour na Zem vrátil po 138 dňoch. Na ISS bol hlavnou postavou výnimočného experimentu, keď mal na sebe celý mesiac spodky vyrobené zo špeciálnej tkaniny odolnej voči baktériám. "Kolegovia z vesmírnej stanice sa nikdy nesťažovali," uviedol na margo pokusu, ktorý sa podľa jeho slov pravdepodobne podaril. Antibakteriálnu bielizeň absorbujúcu vodu a eliminujúcu pachy, nazývanú J-Wear, vytvorili japonskí vedci pre cesty do vesmíru. Patria k nej tričká, spodky i ponožky. Wakata ich počas svojho pobytu na ISS vyskúšal všetky, pričom mal so sebou štvoro spodkov potiahnutých striebrom. Antistatická bielizeň bez švov je podľa Japonskej vesmírnej agentúry ľahšia a pohodlnejšia ako bežná.

Raketoplán Endeavour pristál v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride v piatok o 16:48 stredoeurópskeho letného času. Počas svojej misie na ISS astronauti dokončili konštrukciu japonského laboratória Kibo, vymenili šesť batérií na solárnych paneloch ISS a zaizolovali kanadské robotické zariadenia známe ako Dextre. Raketoplán Endeavour sa odpojil od ISS v utorok 28. júla. Odchod sedemčlennej posádky ukončil rekord - najviac ľudí na vesmírnej stanici. Sedem astronautov sa vrátilo na Zem, šesť ostalo na ISS. Endeavour odštartoval z Kennedyho vesmírneho strediska 15. júla. Počas 16-dňovej misie raketoplán preletel asi 9,7 milióna kilometrov, čo predstavuje jeden z najdlhších letov NASA.

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu odštartuje už 25. augusta raketoplán Discovery.

SITA_AFP_AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jaime Pressly sa zasnúbila
<< predchádzajúci článok
Prequel Votrelca bude režírovať Ridley Scott