Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. júla 2015

Japonskí vedci objavili v Peru desiatky unikátnych geoglyfovJaponskí vedci objavili na náhornej plošine neďaleko peruánskeho ...Zdieľať
geoglyfy Výskumný tím z univerzity v Jamagate sa domnieva, že sú staršie ako ich slávnejšie náprotivky v zozname svetového dedičstva UNESCO.

TOKIO 9. júla (WEBNOVINY) - Japonskí vedci objavili na náhornej plošine neďaleko peruánskeho mesta Nazca súbor 24 geoglyfov - obrazcov vytvorených na zemskom povrchu. Bádatelia sa domnievajú, že sú staršie než ich slávne náprotivky v podobe kolibríka a opice, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Na svojej webovej stránke o tom v stredu informoval denník Japan Times.

Geoglyfy boli objavené približne 11,5 kilometra severne od mesta Nazca v južnej časti Peru. Zemné obrazce znázorňujú lamu a ďalšie zatiaľ neidentifikované objekty. Predpokladá sa, že pochádzajú z obdobia medzi rokmi 400-200 pred n.l. Najväčší z nich má šírku zhruba 20 metrov, tvrdia vedci.Nález geoglyfov, ku ktorému došlo medzi vlaňajším decembrom a februárom tohto roku, už japonskí vedci prezentovali peruánskej vláde.

"Geoglyfy boli poškodené rozširovaním osídlenia. Chceme ich zachovať tak, že sa o ich význame podelíme s miestnymi obyvateľmi," uviedol Masato Sakai, profesor výskumného strediska japonskej Jamagatskej univerzity, ktoré otvorili v meste Nazca pred tromi rokmi. Japonskí vedci pôsobia v tejto oblasti Peru od roku 2004. Dosiaľ tam objavili už okolo 50 geoglyfov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Peter Sagan a jeho foto bomba pri rozhovore s Nibalim na Tour de France
<< predchádzajúci článok
Objavili neobvyklé hviezdy so spoločným gravitačným centrom