Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. marca 2016

Jarné práce na poliach prerušuje nepriaznivé počasie



Na jarné práce na poliach má výrazný vplyv daždivé počasie, ktoré ich v tomto roku spomalilo. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 12. marca (TASR) - Na jarné práce na poliach má výrazný vplyv daždivé počasie, ktoré ich v tomto roku spomalilo. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.


Zdôraznila, že február bol podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu v niektorých regiónoch SR teplotne a zároveň aj zrážkovo rekordný. Teplotné rekordy dominovali v nižších polohách prevažne na východnom Slovensku. "Zrážkami bola viac zasiahnutá východná polovica Podunajskej nížiny, čiastočne aj Ponitrie, ďalej Pohronie, juh stredného a východného Slovenska," priblížila.

Informovala zároveň, že v Bratislavskom kraji sa začali jarné prípravné práce, pôda je však zatiaľ mokrá, takže roľníci nemôžu na ňu vstúpiť s ťažkými strojmi. "Oziminy na podmáčanej pôde hlásia poľnohospodári na výmere približne 120 hektárov. Osevy jarných plodín by sa mali rozbehnúť počas 11. týždňa. V okrese Senec začali poľnohospodári so sejbou hrachu a maku," spresnila.

V okrese Galanta podľa nej poľnohospodári nahlásili, že majú pod vodou asi 200 ha porastov. Pôdu majú mäkkú a lepivú, a tak zatiaľ čakajú s osevom jarín. Predpokladajú, že siať začnú na prelome 10. a 11. týždňa. S podobnou informáciou prišli aj komárňanskí poľnohospodári, pretože sejbu robia len na menších plochách. Porasty ošetrujú len tam, kde môžu vstúpiť na polia. V okrese Komárno majú väčšie podmáčané výmery.

"Trnavčania hnoja oziminy, ošetrenie repky už majú za sebou. So sejbou jarín začnú aj oni pravdepodobne až na budúci týždeň. V regióne Levice sa ešte nezačal osev plodín. Podobne ako v iných regiónoch, aj tu poľnohospodári hnoja oziminy len tam, kde to stav pôdy dovoľuje. Niektoré podniky si preto zabezpečili prihnojovanie letecky," priblížila hovorkyňa SPPK.

Z dôvodu ustálenia zrážok možno podľa Holéciovej hovoriť o stabilizácii mimoriadnej situácie so zaplavenou ornou pôdou, ktorá je najmä na rieke Ipeľ pri Šahách a na ľavej strane rieky Hron v okolí Želiezoviec. Po znížení hladiny v riekach neodtiekla voda z polí. "Subjekty hlásili Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) zaplavené oziminy. Vysoká hladina spodnej vody a z toho vyplývajúce vodné plochy sú aj v iných častiach okresu Levice," doplnila.

"Podmáčané pôdy nám v rámci telefonického monitoringu v týchto dňoch oznámili aj v regióne Lučenec, Rimavská Sobota, Michalovce a Košice. V okresoch spadlo množstvo zrážok a preto na niektorých miestach voda až stojí. Osev jarín preto mešká, v regióne Lučenec sa začne pravdepodobne až v 12. týždni. Z tohto dôvodu v uvedených lokalitách poľnohospodári nezačali tiež s intenzívnym osevom a pre mokrý terén ani neošetrujú porasty. Poľnohospodári čakajú, kým mokrá zem vyschne, aby mohli naplno začať s jarnými prácami a vyčísliť aj presné škody na porastoch, ktoré zaliala voda," dodala Holéciová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MOST-HÍD: Rozhodnutie SNS znamená nemožnosť stabilnej pravicovej vlády
<< predchádzajúci článok
Pri páde lavíny v južnom Tirolsku zahynulo najmenej šesť lyžiarov