04. marca 2016
Na snímke cieľová časť pretekov sobotného obrovského slalomu a nedeľného slalomu Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien v Jasnej v piatok 4. marca Foto: TASR - Pavel Neubauer Jasná 4. marca (TASR) - Jasná je pripravená. V piatok organizátori finišovali s prípravami na víkendové podujatie Svetového pohára v slovenskom stredisku, kam sa prestížny seriál vracia po tridsiatich rokoch. Situáciu komplikovalo iba počasie, počas predpoludňajšieho tréningu obrovského slalomu pokryla zjazdovku hustá hmla.
"Všetko zatiaľ prebieha štandardne. Ako vždy niečo na poslednú chvíľu sem-tam vybehne, ale nie je to žiadny zásadný problém. Situáciu trochu komplikuje iba hmla, ale v sobotu má prísť vietor a ten by ju mohol rozfúkať," povedal pre TASR šéf organizačného výboru Jasná 2016 Bohuš Hlavatý. Ten pozorne dohliadal a koordinoval prácu aj v cieľovom priestore, kde vyrástla tribúna na sedenie i na státie a cez víkend sa tam zmestí 6000 divákov.
Samotná trať je vo veľmi dobrom stave, preteky tak môže v krajnom prípade ohroziť iba počasie. To môže ovplyvniť najmä sobotňajší obrovský slalom.
"Ak by bola opäť hmla, prvým variantom je znížený štart. Druhým variantom je, že sa obrovský slalom presunie na pondelok. Ale nemyslím si, že k takej situácii príde. Slalom by sa zrušil iba vtedy, ak by bola trať nespôsobilá, u nás ale všetky testy ukázali, že spôsobilá je. Takže slalom v nedeľu je naozaj veľmi málo ohrozený," vysvetlil Hlavatý.
V piatok panoval v Jasnej čulý ruch. Na trati, v cieľovom priestore i v ubytovacích zariadeniach pre účastníkov pracovalo spolu približne 600 ľudí. Generálny sekretár organizačného výboru Martin Kupčo jr. mal na sebe pri koordinácii aj lyžiarsku výstroj: "Trať je v poriadku, tam už nemáme veľa čo robiť. Trochu nás hnevá hmla. Uvidíme ako to bude v sobotu pred obrovským slalomom. Sú časti trate, kde je vidno lepšie a kde horšie. Máme pripravenú aj alternatívu rezervného štartu, posunul by sa nižšie asi o 70-80 výškových metrov. Ale urobíme všetko pre to, aby preteky boli. Čo sa týka nedeľňajšieho slalomu, tam by malo byť všetko v poriadku. Počasiu nerozkážeme, no myslím si, že zo strany organizačného výboru je to zvládnuteľné."
Trať obrovského slalomu si v piatok predpoludním vyskúšali aj dve Slovenky, ktoré budú na štarte - Petra Vlhová a Barbara Kantorová. Vlhovej pri nie príliš ideálnych podmienkach stačila aj jedna jazda. "V sobotu bude mojim hlavným cieľom dostať sa do elitnej tridsiatky, hoci budeme mať vysoké štartové číslo," načrtla ambície Vlhová. Prvé kolo obrovského slalomu je v sobotu na programe o 10.30, druhé kolo o 13.30 h.
Hmla ohrozuje obrák, parametre tratí majú mužskú pečať
Aj keď piatok v Jasnej prinútil jury podujatia Svetového pohára alpských lyžiarok silne zvažovať alternatívne možnosti, pevný program tvorili dve súťaže cez víkend. Hustá hmla predbežne ohrozovala sobotňajší obrovský slalom a do úvahy pripadalo aj riešenie jeho presunu na nedeľu. Slalom je príliš veľký divácky i marketingový interes, takže ten zostáva pevne usadený do nedele.
Ak by sa v sobotu v prípade "obráku" rozhodlo o skrátení trate nižším položením štartu, tak všetky parametre trate padajú. Originálny štart je naplánovaný vo výške 1 650 mnm s dĺžkou 1224 m a prevýšením 400 m. Pôjde sa na tzv. jednotke, teda na pretekárskej trati, na ktorej sa v roku 1979 išli prvé preteky Svetového pohára v Jasnej. Teda z Lukovej na legendárne Koliesko do Jasnej. Vtedy pod Chopkom súťažili muži a obrovský slalom vyhral s vyše 4-sekundovým náskokom charizmatický Švéd Ingemar Stenmark. Pravda, lyžovanie išlo technikou, traťovou infraštruktúrou i pretekárskym vybavením výrazne do iných rozmerov, takže porovnávanie parametrov súčasného kurzu je zaujímavé z pohľadu "obrákov" v iných ženských dejiskách tejto sezóny SP.
Samozrejme, najočakávanejšou udalosťou celej akcie je slalom s dvoma elitnými slovenskými lyžiarkami. Jeho štart bude nižšie na trati obrovského slalomu vo výške 1450 mnm, s dĺžkou 601 m a prevýšením 200 m. Aj keď je štart pretekov výrazne nižšie ako boli úvodné dva slalomy SP v Aspene, zase je vyššie ako v tradičných rakúskych dejiskách. A náročnosťou či profilovou variáciou ba nemali zaostávať, práve naopak. Určite nie za rakúskym Flachau, kde dvakrát v januári vyhrala Veronika Velez-Zuzulová, a azda ani za švédskym rezortom Aare, kde v decembri senzačne triumfovala Petra Vlhová. "Trať tu v Jasnej vyzerá ľahká, ale je zradná. Je dlhá a určite nepatrí medzi najjednoduchšie vo Svetovom pohári," zdôraznila Velez-Zuzulová. Rovnaký názor na obtiažnosť svahu má aj Vlhová: "Veľa ľudí si myslí, že nie je náročná, no najmä niektoré jej pasáže sú ťažké."
Jasná je etablované stredisko, odhliadnuc od toho, že v rokoch 2000 a 2002 v ňom pridelené súťaže SP zmarilo počasie v príliš skorých decembrových termínoch, hostila množstvo podujatí na čele s Európskym pohárom. Celkovo sa pod Chopkom na jeho severných svahoch organizovalo 11 podujatí EP, dve svetové zimné univerziády, i juniorské MS 2014, na ktorých slalomové zlato dobyla Vlhová.
Súťaže SP sa v Jasnej uskutočnili trikrát vo federálnej ére. V rokoch 1979 a 1982 súťažili v rámci Veľkej ceny Demänovských jaskýň muži, v roku 1984 ženy. V roku 1979 po Stenmarkovom víťazstve v obráku na druhý deň v slalome uspel Američan Phil Mahre. So svojím bratom-dvojičkou ovládli Nízke Tatry o tri roky neskôr, keď Steve vyhral obrovský slalom a Phil bol tretí, na ďalší deň si to medzi hustými bránkami vymenili. V roku prišli na rad ženy - v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne triumfovala Švajčiarka Erika Hessová, v slalome Rakúšanka Roswitha Steinerová. Slovenka Ľudmila Milanová vo federálnych farbách skončila štrnásta.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR