Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. novembra 2012

Jeden z piťovcov uzavrel dohodu o vine a tresteJeden z údajných členov skupiny známej ako piťovci Róbert Máťuš uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste a odsedí si 10,5-ročný trest. Prokuratúra mu pripisovala členstvo v ...Zdieľať
puta BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) - Jeden z údajných členov skupiny známej ako piťovci Róbert Máťuš uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste a odsedí si 10,5-ročný trest.


Prokuratúra mu pripisovala členstvo v zločineckej skupine, drogový delikt, nedovolené ozbrojovanie a vydieranie.

Špecializovaný trestný súd už dohodu schválil, potvrdila agentúre SITA hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Trest si má odsúdený odsedieť vo väznici so stredným stupňom stráženia.

Skupinu stíhajú za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a za obzvlášť závažné zločiny vydieračského únosu, hrubého nátlaku, všeobecného ohrozenia, podvodu, ublíženia na zdraví, nedovoleného ozbrojovania, zločinu poškodzovania cudzej veci a drogové delikty.

Aktuálne súd predĺžil údajnému šéfovi skupiny Jurajovi O. alias Piťovi a ďalším šiestim obvineným väzbu do 15. júna 2013, proti čomu podali sťažnosti, o ktorých rozhodne najvyšší súd.

Obrazom: Zásah kukláčov v dome údajného piťovcaAkčný zásah polície

Polícia 23 osobám, ktoré sú údajne zo skupiny piťovcov, vzniesla obvinenie pre viaceré trestné činy, či už násilné alebo majetkové, po policajnej akcii v polovici novembra 2011.

Príslušníci policajnej zásahovej jednotky vtedy zlanili z vrtuľníka do dvora rodinného domu v Lamači, v ktorom býva Juraj O., alias Piťo a kukláči ho zadržali. Policajti súčasne zasiahli aj na ďalších miestach Bratislavy. Viacerí vrátane Juraja O. sú vo väzbe.

Kauza údajnej skupiny piťovcov je rozdelená na tri časti skutkov, pričom Juraj O. najprv figuroval doteraz len v prípade podpálených áut. Podľa policajného vyšetrovania na príkaz Juraja O. zariadili ďalší obvinení koncom marca 2010 v Trnave výbuch vozidla BMW a rodinného domu Róberta T.

Počas tej istej noci údajne podpálili ďalšie auto, ktoré patrilo jeho spolupracovníkovi. Meno Róberta T. figuruje v medializovaných mafiánskych zoznamoch v skupine nazývanej sýkorovci. Nálože Tritol aj s rozbuškami podľa vyšetrovateľov zabezpečil Piťo.


Vyšetrovateľ rozšíril obvinenia

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite v marci 2012 rozšíril obvinenie údajného šéfa zločineckej skupiny Juraja O. alias Piťa a ďalších 17 obvinených, ktorí odvtedy čelia už aj obvineniu zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny podielnictvom, kde je trestná sadzba až do 20 rokov väzenia.

"Vyšetrovateľovi sa podarilo v spolupráci so špeciálnou prokuratúrou vyskladať celú zločineckú skupinu Juraja O. tak, ako sme to pôvodne zamýšľali," informoval vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic s tým, že tento delikt je už v kompetencii špeciálnej prokuratúry. Zadovážené dôkazy vrátané svedeckých výpovedí podľa Lipšica potvrdzujú odôvodnenosť obvinenia.

Ďalšia časť skupiny čelí obvineniu za údajne podvodom získané hypotekárne úvery z USA. V tejto trestnej veci prokuratúra obvineným pripisuje, že na konci roka 2006 založili v bankových pobočkách v Trnavskom a Bratislavskom kraji eurové a dolárové účty, na ktoré im chodili peniaze z podvodne vybavených hypotekárnych úverov v USA.

Tie vybavili v USA neznáme osoby prostredníctvom bielych koní, na ktoré vyhotovili falošné doklady s údajmi ľudí zo Spojených štátov. Niektorí obvinení pod hrozbou a vyhrážaním zariadili mlčanlivosť členov a ich zotrvanie v skupine. Potom aj pomocou personálu banky zabezpečili výbery peňazí v pobočkách, ktoré vzápätí boli odovzdané neznámym osobám cudzej národnosti.


Ukradli vyše jeden milión eur

Celkovo takto obvinení údajne uskutočnili výbery v sume 33 568 162 Sk (1 114 278,75 eura). Zásluhou polície bol zmarený výber finančnej hotovosti najmenej 42 092 589 Sk (1 397 217 94 eura). Tretia časť skupiny čelí obvineniu pre drogové delikty.

Okresný súd v Trnave začiatkom novembra poslal za vydieranie podnikateľa na štyri roky do väzenia Adama Š. z Trnavy a Igora D. z Bratislavy, ktorí údajne tiež patrili k zločineckej skupine, známej ako piťovci.

Podľa obžaloby od trnavského podnikateľa v oblasti stavebníctva chceli najskôr 12-tisíc eur, neskôr zľavili na polovicu. Rozsudok nie je právoplatný, obaja obžalovaní sa proti nemu okamžite odvolali.

Tretí z aktérov vydierania Viktor M. nesedel na lavici obžalovaných, pretože sa rozhodol spolupracovať s políciou. V pozícii svedka prostredníctvom telemostu porozprával o fungovaní piťovcov, aj jej trojčlennej trnavskej časti. Všetci traja trnavskí piťovci sú obvinení aj v prípade výbuchu domu a auta Róberta T. v Trnave.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vodca Severnej Kórey má nového ministra armády
<< predchádzajúci článok
Volkswagen pokračuje v spolupráci s čínskou FAW Group