Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júla 2018

Jedného z odsúdených v procese okolo NSU prepustili na sloboduTýždeň po vynesení rozsudkov v procese s bývalou členkou neonacistickej skupiny Národnosocialistické podzemie (NSU) Beate Zschäpeovou a ďalšími osobami obžalovanými z ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Mníchov 18. júla (TASR) - Týždeň po vynesení rozsudkov v procese s bývalou členkou neonacistickej skupiny Národnosocialistické podzemie (NSU) Beate Zschäpeovou a ďalšími osobami obžalovanými z napomáhania tomuto zoskupeniu, prepustili v stredu v Mníchove na slobodu Ralfa Wohllebena (43), ktorého 11. júla tamojší vrchný krajinský súd poslal na desať rokov za mreže za vedomé dodanie vražedných zbraní členom NSU.


Potvrdila to hovorkyňa väzenského zariadenia Stadelheim v Mníchove s tým, že už nehrozí nebezpečenstvo prípadného úteku odsúdeného a že zatykač na Wohllebena zrušili v utorok. Súd nepozná miesto, kde sa v súčasnosti prepustený zdržiava, dodala podľa agentúry DPA.

Wohllebenova manželka a jeho deti žijú aktuálne v nemeckej spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko. Tamojšie krajinské ministerstvo vnútra v Magdeburgu preto očakáva, že aj Wohlleben sa tam presťahuje. Tamojšie bezpečnostné orgány sa v úzkej kooperácii s kolegami z iných spolkových krajín i z Berlína na to pripravujú.

Wohlleben strávil vo vyšetrovacej väzbe šesť rokov a osem mesiacov, súd preto po skončení konania nevidel dôvody na jeho uväznenie. Stotožnil sa so stanoviskom generálnej prokuratúry so sídlom v Karlsruhe, ktorá už väzbu pravicového extrémistu a niekdajšieho funkcionára Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD) nepovažovala za potrebnú.

NSU má na svedomí vraždy ôsmich Turkov, jedného Gréka a nemeckej policajtky. Všetky obete boli chladnokrvne zastrelené zblízka. Skupina tiež spáchala dva bombové útoky v prisťahovaleckých štvrtiach nemeckých miest, pri ktorých utrpelo zranenia 23 ľudí, ako aj 15 lúpeží.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rómske deti na Luníku IX odohrali predstavenie s americkými hercami
<< predchádzajúci článok
V júni medziročne stúpol počet zamestnancov o takmer 35.000

Jedného z odsúdených v procese okolo NSU prepustili na slobodu - diskusné fórum čitateľov