Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. mája 2013

Jednoduchšia cesta ku kolaudácii



Pomocou Energetického certifikátu zistíte vopred, koľko vás budú stáť energie. Nový dom si postavila aj pani Daniela Gilányi. Energetický certifikát potvrdil predpokladaný stavebný zámer. Jej ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 14. mája (WBN/PR) - Pomocou Energetického certifikátu zistíte vopred, koľko vás budú stáť energie. Nový dom si postavila aj pani Daniela Gilányi. Energetický certifikát potvrdil predpokladaný stavebný zámer. Jej vysnívaný domček je energeticky nenáročný.


Ako ste sa dozvedeli o nevyhnutnosti mať energetický certifikát?
Prednedávnom sme si konečne postavili náš vytúžený domček. Bol to náš splnený sen, hoci sme museli absolvovať množstvo byrokratických schválení a administratívnych „rituálov“. Keďže išlo o novostavbu, vedela som, že budem potrebovať Energetický certifikát pre potreby kolaudácie. Robila som si prieskum medzi známymi a na internete. Zistila som, že môj dodávateľ elektriny a plynu poskytuje Energetický certifikát. Na webe ZSE som sa dozvedela, že cena je omnoho priaznivejšia, než som pôvodne predpokladala.

Ako to ďalej prebiehalo?
Zavolala som na Zákaznícku linku ZSE, kde mi poskytli všetky potrebné informácie. Vyplnila som krátky webový formulár na www.zse.sk. Následne sa mi ozval špecialista, ktorý si so mnou dohodol obhliadku novostavby. Na základe zozbieraných údajov vyhodnotil jej energetickú náročnosť. V našom prípade bola pomerne nízka, spadáme do kategórie B, čo nám do veľkej miery pomôže znížiť náklady na energie. Na záver sme dostali Energetický certifikát. Je to vlastne taký energetický preukaz budovy. O certifikáte od ZSE mi povedali známi, ktorí zatepľovali a vymieňali okná a dvere. Keďže stavebný zásah realizovali na ploche väčšej ako 25 % celkovej plochy, bolo potrebné certifikát zabezpečiť.

Zásluhou čoho ste dosiahli takú nízku energetickú náročnosť?
Za výsledok vďačíme správnemu výberu stavebného materiálu. Pred začatím stavby sme výber materiálu konzultovali s energetickým poradcom. On nás navyše upozornil na možnosť získania zľavy 33 % od zmluvných partnerov ZSE. S kompletným stavebným systémom z bieleho pórobetónu sme postavili nielen obvodové a vnútorné priečky, ale máme z neho aj strop či strechu. Rovnako rozvážne sme investovali aj do okien s trojsklom, ktoré majú skvelé tepelnoizolačné vlastnosti. Vďaka výberu homogénneho stavebného materiálu máme zachované rovnaké tepelnoizolačné parametre v celom dome, čím sme minimalizovali vznik tepelných mostov, ako aj iných únikov tepla.

Prezraďte nám, koľko stojí vyhotovenie energetického certifikátu...
Bola som vopred upozornená, že výsledná cena sa odvíja od typu budovy. V našom prípade sme zaplatili 118 EUR.

To znamená, že už môžete bývať vo vysnívanom domčeku?
Áno. Keďže máme novostavbu, stavebný úrad vydal kolaudačné rozhodnutie až na základe energetického certifikátu.

Čo je energetický certifikát?
Energetický certifikát určuje, do akej miery je budova energeticky hospodárna. Určí, aké množstvo energie treba na vykurovanie, prípravu teplej vody, chladenie, vetranie a na osvetlenie.

Na základe vypočítaných hodnôt sa posudzovaná budova zaradí do energetickej triedy A – G čiastkovo pre jednotlivé miesta energetických potrieb. Výsledná energetická trieda budovy je súčtom číselných ukazovateľov jednotlivých miest potrieb, pričom A je najlepšia trieda a G najhoršia.

Zdroj: ZSE

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Tatrách našli po zime nezvyčajne veľa uhynutých kamzíkov
<< predchádzajúci článok
Bez jódu neschudneme