24. mája 2010

Jednotky Federer aj S. Williamsová do 2. kola

Švajčiarsky tenista Roger Federer úspešne zvládol prvý krok na ceste k prípadnej obhajobe triumfu na Roland Garros (celková dotácia 16 807 400 eur). Svetový hráč číslo ...

roger federer Roger Federer

Foto: SITA/AP PARÍŽ 24. mája (WEBNOVINY) - Švajčiarsky tenista Roger Federer úspešne zvládol prvý krok na ceste k prípadnej obhajobe triumfu na Roland Garros (celková dotácia 16 807 400 eur). Svetový hráč číslo jeden zdolal v pondelkovom súboji 1. kola dvojhry na parížskej antuke Austrálčana Petera Luczaka za 108 minút 6:4, 6:1, 6:2. Federer dominoval v súboji so 71. hráčom renkingu ATP vo víťazných úderoch 34:23 a urobil o desať nevynútených chýb menej ako súper (11:21). Jeho súperom v 2. kole bude Kolumbijčan Alejandro Falla. "Prvý set bol veľmi dôležitý, lebo súper vzdoroval. V dôležitých momentoch som dobre zaservoval. Potom som upokojil svoju hru a zrazu to bolo oveľa jednoduchšie. Úvodný zápas v takomto turnaji je vždy veľmi dôležitý, najmä keď som sem prišiel prvýkrát ako obhajca," tvrdil po zápase Federer. Fenomenálny rodák z Bazileja vlaňajším víťazstvom v Paríži skompletizoval svoju zbierku grandslamových titulov, medzičasom ich má na konte už rekordných šestnásť. Švajčiarsky tenista sa predstavuje na Roland Garros dvanástykrát a okrem celkového triumfu má na konte aj tri finálové účasti z rokov 2006 - 2008.

Po Federerovi postúpila do 2. kola dvojhry v Paríži aj ženská tenisová jednotka Serena Williamsová. Skúsená Američanka zdolala v pondelkovom súboji 1. kola dvojhry na parížskej antuke Švajčiarku Stefanie Vögeleovú za 81 minút 7:6 (2), 6:2. Dvanásťnásobná grandslamová šampiónka S. Williamsová predviedla v stretnutí 28 víťazných úderov a pridala aj 10 es. "Necítim sa veľmi dobre po tomto výkone. Dôležité je, že pokračujem v turnaji," komentovala stroho S. Williamsová. Súperkou 28-ročnej Američanky v 2. kole bude Nemka Julia Görgesová. "Každý, kto sa proti mne postaví, je nebezpečný, lebo chce vyhrať. Táto Nemka nebude výnimka," dodala Serena. Mladšia zo sestier Williamsových dominovala na na parížskom grandslamovom podujatí v roku 2002, vlani skončila svoju púť vo štvrťfinále.

Hneď v druhý deň Roland Garros sa v mužskej súťaži lúčili dvaja nasadení Španieli. Feliciano López (27.) nestačil v troch setoch na 166. muža rebríčka ATP Juliana Reistera /1:6, 6:7 (5), 2:6/ a Tommy Robredo (21.) sa porúčal po rovnako pomerne hladkej prehre so Srbom Viktorom Troickým /4:6, 4:6, 3:6/. Najmä v prípade 28-ročného Robreda ide o prekvapenie, keďže v Paríži bol už štyrikrát vrátane vlaňajška vo štvrťfinále (2003, 2005, 2007, 2009). Okrem Federera si postup do 2. kola zabezpečil aj ďalší zo spolufavoritov Novak Djokovič. Tretí nasadený Srb vedený slovenským trénerom Mariánom Vajdom zdolal Kazacha Jevgenija Koroľova 6:1, 3:6, 6:1, 6:3. Postúpila aj ženská trojka Caroline Wozniacká. Iba 19-ročná Dánka s poľskou krvou premohla Rusku Allu Kudriavcevovú za 69 minút bez problémov 6:0, 6:3. A to ešte minulý týždeň vo Varšave čoby nasadená jednotka odstúpila pre zranenie členka. "Vždy myslím len na víťazstvo bez ohľadu na to, koľko času na kurte strávim. Keď získam poslednú loptičku v zápase, som spokojná," uviedla