Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. júla 2010

JEF Slovakia: EÚ by mala prehodnotiť priority



Mladí priatelia Európy (JEF) Slovakia tvrdia, že nové belgické predsedníctvo Európskej únie dáva priestor na prehodnotenie priorít a posilnenie jednoty, aby starý kontinent uspel v ...



Zdieľať
europsky parlament brusel Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Mladí priatelia Európy (JEF) Slovakia tvrdia, že nové belgické predsedníctvo Európskej únie dáva priestor na prehodnotenie priorít a posilnenie jednoty, aby starý kontinent uspel v boji proti súčasným globálnym problémom ľudstva a celej planéty. "Apelujeme na európsku dvadsaťsedmičku, aby vystupovala v medzinárodných vzťahoch s väčším dôrazom. Potenciál má skutočne veľký a impulzy vo svete sa objavujú takmer na každodennom poriadku," tvrdí viceprezident JEF Slovakia Norbert Kucharík. Podotkol však, že únii chýba vôľa a podpora zo strany členských štátov. "Nezrealizovaný jarný summit Únie a Spojených štátov amerických hovorí jasnou rečou. Hoci je výziev pred nastávajúcim polročným predsedníctvom Belgicka viac ako dosť, my v JEF Slovakia veríme, že sa ich podarí úspešne naplniť," dodal Kucharík.

JEF Slovakia teší, že Brusel si ako jednu z hlavných priorít stanovuje ochranu životného prostredia a boj proti klimatickým zmenám. "Ide o problémy, ktoré je možné riešiť len spoločným úsilím štátov sveta. Je potrebné vo väčšej miere prepojiť environmentálnu zelenú politiku EÚ so vzdelávacou sústavou vo všetkých členských krajinách, aby sa ekologické myšlienky zapracované predovšetkým v Agende EÚ 2020 dostali do širšieho povedomia nastupujúcej generácie mladých Európanov," tvrdí Kucharík.

Mladí priatelia Európy o ocenili aj fakt, že Belgicko do popredia stavia oblasť justície a vnútorných vecí, keď v mnohých členských krajinách rezonuje problém s utečencami a efektívnou migračnou politikou. "Z ekonomického hľadiska považujeme za kľúčový faktor pri napredovaní hospodárstva EÚ vyrovnanie sa s dôsledkami svetovej finančnej krízy a zamedzenie potenciálnych, no pritom veľmi aktuálnych rizík v budúcnosti. V tejto súvislosti bude nevyhnutné prehodnotiť mechanizmus finančnej kontroly a menového dohľadu rozpočtových politík národných vlád členských štátov eurozóny Bruselom," varuje Kucharík. Dodal však, že organizácia podporuje nové kompetencie pre Európsku komisiu a Európsku centrálnu banku.

Európska únia by však podľa JEF Slovakia mala aj v zmysle Lisabonskej stratégie prikladať väčší význam stimulom pre ekonomický rast a podporovať vzdelanostnú spoločnosť najmä vo východnej a v južnej Európe. "Za nedostatočnú považujeme tiež akceleráciu tvorby nových pracovných miest. Za úvahu stojí napríklad vznik nového únijného fondu na podporu zamestnanosti alebo zmena systému financovania prostredníctvom štrukturálnych fondov, ktoré v súčasnom období neprimerane smerujú prioritne do málo perspektívneho poľnohospodárstva. Preferujeme model, aby sa prostriedky spoločného rozpočtu EÚ dôraznejšie adresovali napríklad študentom v rámci výmenných stáží, mobilít a študijných pobytov," dodali z JEF Slovakia.

"Sme svedkami radikálneho nárastu počtu ľudí, ktorí žijú v totálnej biede. A to nielen v rozvojových krajinách Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky, ale aj v Európe. Európske krajiny by preto mali zacieliť svoju pozornosť aj na boj proti organizovanému zločinu a obchodu s bielym mäsom, ktorý napreduje ruka v ruke s tempom chudoby," uzavrel Kucharík.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Berényi je novým predsedom SMK
<< predchádzajúci článok
V KDH sú spokojní s rezortami, ktoré budú viesť