Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. februára 2021

Jemenskí húsiovia údajne vystrelili na saudskoarabský Rijád balistickú raketu a vyslali dronySaudská Arábia v sobotu zachytila raketový útok na hlavné mesto Rijád. Na južnú časť metropoly mierili aj drony naložené bombami, pričom podľa saudskoarabských predstaviteľov útok plánovali jemenskí ...Zdieľať
saudi_arabia_62383 4fb27acc3c4143569d0d1f2f60e3eed5 676x511 28.2.2021 (Webnoviny.sk) - Saudská Arábia v sobotu zachytila raketový útok na hlavné mesto Rijád. Na južnú časť metropoly mierili aj drony naložené bombami, pričom podľa saudskoarabských predstaviteľov útok plánovali jemenskí povstalci húsíovia podporovaní Iránom. Tí sa však zatiaľ neprihlásili k zodpovednosti za útok.

Občianska vojna


Húsíovia údajne vystrelili smerom k Rijádu balistickú raketu a nasadili niekoľko bezpilotných dronov. Úrady neevidujú žiadne obete ani materiálne škody.

Pre nebezpečenstvo útokov museli odkloniť niekoľko letov, ktoré mali plánované pristátie na medzinárodnom letisku v Rijáde. Viacero ďalších príletov sa uskutočnilo s oneskorením.

Jemen, ktorý je najchudobnejšou arabskou krajinou, sužuje občianska vojna od roku 2014, keď šiitskí rebeli húsíovia prevzali kontrolu nad hlavným mestom Saná a severom Jemenu.

Vláda v exile


Jemenská medzinárodne uznávaná vláda pracuje od vypuknutia občianskej vojny prevažne z exilu v saudskoarabskom Rijáde.

Koalícia vedená Saudmi vstúpila do konfliktu v roku 2015 a odvtedy bojuje s povstalcami v snahe vrátiť k moci vládu prezidenta Abd Rabú Mansúra Hádího.

Počas vojny zahynulo už viac ako 112-tisíc ľudí, vrátane tisícok civilistov. Konflikt spôsobil aj jednu z najhorších humanitárnych kríz na svete.


Zdroj: Webnoviny.sk - Jemenskí húsiovia údajne vystrelili na saudskoarabský Rijád balistickú raketu a vyslali drony © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo vnútra nakupuje tričká a polokošele pre policajtov a hasičov za vyše tri milióny eur
<< predchádzajúci článok
Polícia hľadá Juraja z Nižného Hrušova, dopustil sa podvodu (foto)

Jemenskí húsiovia údajne vystrelili na saudskoarabský Rijád balistickú raketu a vyslali drony - diskusné fórum čitateľov