Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

15. januára 2014

Jiří Menzel predstavil v Bratislave spomienkovú knihu Rozmarná léta



Z uvedenia spomienkovej knihy Jiřího Menzla Rozmarná léta 15. januára 2014 v Bratislave. Na snímke Jiří Menzel sa podpisuje do knihy.



Zdieľať
Z uvedenia spomienkovej knihy Jiřího Menzla Rozmarná léta 15. januára 2014 v Bratislave. Na snímke Jiří Menzel sa podpisuje do knihy. Foto: TASR/Martin Turanovič
Bratislava 15. januára (TASR) - K napísaniu autobiografie ho donútil vydavateľ. Na prezentácii svojej spomienkovej knihy v Bratislave to dnes priznal Jiří Menzel s tým, že nový knižný titul Rozmarné léta mal prísť už na vianočný trh. Jeden z najslávnejších českých filmových režisérov v ňom opisuje svoje detstvo a kultúrne zázemie pražskej meštianskej rodiny, ktoré ho formovalo, štúdium na FAMU a rozhodnutie pre film, napriek tomu, že jeho pôvodnou láskou bolo divadlo.


V knihe venuje veľa priestoru realizácii svojich najslávnejších filmov z obdobia "novej vlny". Čitateľ a filmový divák sa tak dozvie, ako vznikala snímka Ostře sledované vlaky, ktorá získala v roku 1966 Oscara za najlepší zahraničný film, a Rozmarné léto. Práve o období 60. rokoch, keď sa darilo jeho prvým filmom, sa Menzelovi písalo ľahšie. "Potom boli veci, na ktoré som musel spomínať, a nerád, pretože ten Husákov režim nebol práve príjemný," doplnil režisér k popisovaniu dusných 70. rokov, ktoré je bizarným príbehom o boji proti tuposti a neschopnosti nadriadených a stranícko-úradníckeho aparátu.



Z uvedenia spomienkovej knihy Jiřího Menzla Rozmarná léta 15 Foto: TASR/Martin Turanovič


Memoáre siahajú do roku 1988

Z uvedenia spomienkovej knihy Jiřího Menzla Rozmarná léta 15. januára 2014 v Bratislave. Na snímke Jiří Menzel (vľavo). Foto: TASR/Martin Turanovič
V kapitole o filmoch z 80. rokov neukrátil svojich priaznivcov a fanúšikov o obľúbené Postřižiny a na Oscara nominovanú snímku Vesničko má středisková. Memoáre siahajú do roku 1988 a okrem spomienok na učiteľov, kameramanov, hercov, filmových kritikov sú aj sondou do spoločenských udalostí.

Takmer 400-stranová publikácia vyšla vo Vydavateľstve Slovart. Jej súčasťou je bohatá obrazová výbava, nechýbajú fotografie, listy, vysvedčenia a iné Menzelove pamiatky a dokumenty. Napríklad naskenované otázky na prijímacie skúšky na FAMU, ktoré vraj pomohli režisérovi dostať sa na prestížnu školu. "Mal som prosto šťastie, alebo som taký lotor, že som sa dostal na FAMU podfukom. Odpustite," povedal Jiří Menzel na stretnutí s čitateľmi v preplnenom bratislavskom kníhkupectve. Zareagoval aj na otázku, či je veľa historiek, ktoré sa rozhodol nezverejniť. "Keby som písal len o niektorých veciach, to by som sa stále iba chválil, a to sa mi zdá nespravodlivé, pretože o mnohých veciach viem, že neboli úplne spravodlivé a že je dobré, aby sa to vyrovnalo, že nie som taký, ako sa môžem javiť," ozrejmil uznávaný režisér. "V živote som mal veľa zlých chvíľ a chýb, ktorých som sa dopustil, a je dobre o tom nemlčať. Je lepšie, keď sa ku chybe priznám sám, než aby ju vyhrabal niekto iný."



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Václavskom námestí sa pred 45 rokmi podpálil študent Jan Palach
<< predchádzajúci článok
Nomináciám na Zlaté maliny kraľujú Dospeláci 2